Tüketici Hakem Heyeti, Telekom'un Aylık/yıllık Ücretini Hukuka Aykırı Buldu

Bursa'nın Mudanya İlçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Türk Telekom'un 'Aylık/yıllık Ücret' Adı Altında Aldığı Ücret Hukuka Aykırı Buldu.

Tüketici Hakem Heyeti, Telekom'un Aylık/yıllık Ücretini Hukuka Aykırı Buldu
19.05.2008 16:55 | Son Güncelleme: 19.05.2008 16:55

Bursa'nın Mudanya ilçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Türk Telekom'un 'aylık/yıllık ücret' adı altında aldığı ücret hukuka aykırı buldu.

Erol Kılıçıer'in abonesi bulunduğu telefon numarasına aylık/yıllık ücret adı altında haksız olarak Türk Telekom A.Ş. tarafından ücret alındığını belirterek Mudanya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Dilekçesinde 4077 Sayılı Tüketici'nin Korunması Hakkındaki Kanunu'n4/A maddesinde belirtildiği üzere ayıplı hizmet nitelğinde olan faturaya yansıtılan 10,64 YTL aylık/yıllık ücretin iptalini isteyen Kılıçıer, kendisinden alınan toplam 812,35 YTL paranın iadesini de istedi.

Şikayeti değelendiren Hakem Heyeti, Türk Telekom'un savunmasını aldı. Telekom, verdiği savunmada, "Yüksek yargı organı tarafından 406 sayılı Kanunun Ek 18. maddesinde yapılan düzenlemeden Türk Telekom'un sabit ücret kalemini de içeren tariflerinin yetkili otorite tarafından onaylamasından önce dahi, sabit ücretin hukuka uygun olduğu hususunda pek çok hüküm bulunduğunu ve aynı maddenin son fıkrasında geçen 'sabit ücret' ifadesinin, Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasını yüksek yargı organı Anayasa Mahkemesi'nce reddedilmiştir. Tarifenin Telekomünikasyon Kurumu'nun onayına ve açık idari yargının denetimine tabi olduğu belirtilmiştir. Sabit ücretin hukuka uygun olduğunu Devlet adına onay yetkisi Telekomünikasyon kurumu'na ait olan sabit ücretin esaslı bir unsuru olan bu konu hakkında Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin herhangi bir karar vermesinin yetki aşımı olacaktır" denildi.

Ardından kararını açıklayan Mudanya Hakem Heyeti, şikayet edilen Türk Telekom'un aylık/yıllık ücret uygulamasının '4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun' açısından da haksız şart içeren, tüketici mevzuatına aykırı mesnetsiz bir kazanç olduğunu belirledi. Heyet'in kararında; "Türk Telekom, her ay 'aylık/yıllık' ücret adı altında aylık 2 ila 95 YTL arasında ücret almaktadır Anayasa Mahkemesi'nin esastan yaptığı inceleme sonucunda reddettiği ücret 'sabit ücrettir'. Burada alınan ücretin sabit ücret olmadığı, 2 YTL ile 95 YTL arası değişik miktarlarda ve aylık/yıllık ücret adı altında alındığı görülmektedir. Haksız olarak alman bu ücret karşılığında herhangi bir hizmet de verilmemektedir. Bu durum Türk Telekom'un alternatifsizliği nedeniyle mecburen hizmet almaya çalışan tüketicinin mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır. İyi niyet, hakkaniyet, dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak ölçüsüz şekilde aboneyi mağdur eden bir bu uygulama Danıştay 10. Dairesi'nin sabit ücretin haksızlığı nedeniyle 2000/1522 sayılı kararının yok sayılarak yargı kararlarını çiğnenmesidir. Bu güne kadar verilen tüm kararlar (Sabit Ücretle) ilgili kararlar olup, sabit ücret uygulaması CSM operatörlerine (cep telefonlarına) uygulanmaktadır. Tüketici aylık/yıllık ücrete itiraz etmektedir. Aylık/yıllık ücret adı altında alman ücretin sabit ücret olmadığı 2.00 YTL ile 99.00 YTL arası değişik kalemlerden yansıtıldığı görülmektedir. Aylık/yıllık ücret adıyla kesilen ücretin sabit bir ücret olmadığı, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığına, sözleşmede belirtilmediğinden, 4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 4/A. maddesinde belirtildiği üzere ayıplı hizmet niteliğinde olduğundan, tüketici talebenin yerinde görülerek, faturaya yansıtılan aylık 10,64 YTL. Aylık/yıllık ücretin iptalini ve alınan 812,35 YTL'nin iptaline Tüketici Mahkemesi yolu açık olmak üzere karar verilmiştir" denildi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Tüketici Hakem Heyeti, Telekom'un Aylık/yıllık Ücretini Hukuka Aykırı Buldu - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.8.2020 00:23:06. #1.14#
title