Tüik Van Bölge Müdürlüğü'nün Çalışmaları
Haberler » Yerel » Haber

Tüik Van Bölge Müdürlüğü'nün Çalışmaları

Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) Van Bölge Müdürlüğü, Bölgenin Sosyal Yapı, Eğitim, Gelir ve Kalkınmışlık Düzeyini Tespit Etmek İçin 5'i Yeni 8 Araştırma Projesi Başlattı.

Tüik Van Bölge Müdürlüğü'nün Çalışmaları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü, bölgenin sosyal yapı, eğitim, gelir ve kalkınmışlık düzeyini tespit etmek için 5'i yeni 8 araştırma projesi başlattı.

TÜİK, her ay düzenli olarak yaptığı 'Hane halkının maddi gücü', 'Fiyat' ve 'Hane halkının gelir-giderini' belirleme çalışmalarının yanı sıra 'Yaşam memnuniyeti', 'Yetişkin eğitimi', Gelir ve yaşam koşulları', 'Sağlık harcamaları' ve 'Yapısal iş istatistikleri' konularında araştırma başlattı. Başlattıkları araştırmaların 40 gün içinde tamamlanacağını belirten TÜİK Van Bölge Müdürü Hakan Göregen, 45 personelin sahada görev alacağını kaydetti. Araştırmaların Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerini kapsadığını kaydeden Göregen, 'Yaşam memnuniyeti araştırması'nın 7 ayrı yerleşim biriminden 56 aileyi kapsayacağını belirtti. Göregen, kişilerin hayattaki memnuniyet düzeyini araştırmaya yönelik yapılacak olan çalışmada 15 yaşında büyüklere yönelik olduğunu anlattı.

TÜİK Van Bölge Müdürü Hakan Göregen, yetişkinlere yönelik uygulanan eğitim programlarına ne şekilde katılıp katılmadığını, istifade seviyeleri belirlemeye yönelik olan 'Yetişkinlerin eğitimini araştırma' çalışmasına ise 384 kişiyi kapsayacağını söyledi. Hanelerin kalkınmış düzeylerinin tespitini hedefleyen 'Gelir ve yaşam koşulları araştırması'nın ise 329 aileye yönelik yapılacağını vurgulayan Göregen, "Sağlık harcamaları araştırmasıyla belediyelerin, özel idarelerinin ve üniversitelerinin 2005 ve 2006 yıllarına ait sağlık harcama kalemlerinde yaptığı harcamaları tespit edeceğiz. Ayrıca; 'Yapısal iş istatistikleri araştırması'nı da Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerinde bin 70 iş yerine yönelik gerçekleştireceğiz. Bu anketteki hedefimiz ise kalkınma planı, yıllık programlarını hazırlama, milli gelir tahminlerinin yapılması ve ekonomik değişmelerin izlenmesine olanak sağlamaktır" dedi.

(ŞA-MET-Y)

05.11.2007 17:59 TSİ