Tüik Bilgi de Veriyor, Kan da

Tüik Bilgi de Veriyor, Kan da

Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) Sadece Bilgi Vermiyor, Kan da Veriyor. 6.'sı Yapılan Geleneksel Kan Verme Gününde Kurumda Kan Vermeye Müsait Olan Gönüllü Yaklaşık 30 Çalışan Kan Bağışında Bulundu.

Tüik Bilgi de Veriyor, Kan da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sadece bilgi vermiyor, kan da veriyor. 6.'sı yapılan geleneksel kan verme gününde kurumda kan vermeye müsait olan gönüllü yaklaşık 30 çalışan kan bağışında bulundu.

Kampanyayı 2005'ten bu yana sürekli düzenlediklerini ve altı ayda bir tekrarladıklarını dile getiren TÜİK İzmir Bölge Müdürü Rıdvan Yaka, bazı arkadaşlarının kendilerinin verememeleri durumunda bazen eşlerini ya da arkadaşlarını getirdiklerini söyledi. Kan verme mevzuuna neden bu kadar önem verdikleri konusuna da açıklık getiren Müdür Rıdvan Yaka, geçen sene bölge müdürlüğü olarak bir olay yaşadıklarını hatırlattı. Yaka şöyle dedi:

"Bir personelimiz karaciğer nakli bekliyordu. 1 yıldır, 1 buçuk yıldır karaciğer bulunmuyordu. Gecenin 1'inde bir trafik kazası sonucunda karaciğer bulunduğunu öğrendik. Ama 15 ünite yaklaşık kan gerekiyor imiş ve kan bulamadık İzmir'de. Yani çok zor bulunan karaciğer var, ama kan yok. Sağ olsun Kızılay Bölge Müdürü Gökay Gök Bey'e ulaştım. Geceleyin Manisa, Aydın, Denizli illerinden kan toplattı. Bizim uyandırdığımız personelin verdiği kanla 15 üniteyi topladık. Kanın ne kadar gerekli olduğunu bölge müdürü olarak yaşadık. Biz hiçbir vatandaşın böyle bir sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Ama siz vermezseniz, ben vermezsem kim verecek. Yani benim başıma böyle bir şey gelmez dememek lazım. Bu toplumda yaşamanın, millet, devlet olmanın gereklerini hep birlikte yüklenmeliyiz."

Bugün de 22 ünite kan verdiklerini dile getiren Yaka, bu ülkeye bilgi dağıtan bir kurum olarak kan da vermeyi vazife edindiklerini söyledi. Yaka, "Hep birlikte bu ülkeye destek verelim diye bir çabanın içindeyiz. Bu vesileyle Türkiye istatistik kurumlarından bilgi almaya, bu vesileyle kan vermeye ve TÜİK verilerini kullanmaya davet ediyorum." (CİHAN)