Tuğgeneral Holmes: 'İran'a Saldırma Gücümüz Var'

Tuğgeneral Holmes: 'İran'a Saldırma Gücümüz Var'

ABD Merkez Komutanlığı Operasyonlar Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Robert H. Holmes, İran'a Saldıracak Güce Sahip Olduklarını, Ama Böyle Bir Planları Olmadığını Söyledi.

Tuğgeneral Holmes: 'İran'a Saldırma Gücümüz Var'

ABD Merkez Komutanlığı Operasyonlar Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Robert H. Holmes, İran'a saldıracak güce sahip olduklarını, ama böyle bir planları olmadığını söyledi.

Tuğgeneral Robert H. Holmes, ABD'nin Londra Büyükelçiliği'nde AP Ajansı'na yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Irak ve Afganistan'da savaşıyor olmasına karşın, aynı zamanda İran'a da saldırma gücüne sahip olduğunu ileri sürdü.

Holmes, ''Belirtmek isterim ki biz daima hazır, daima hazırlıklıyız. Bu, belirli birşeyi yapmaya odaklandığımız, teyakkuz durumunda olduğumuz ve bu hedefe yöneldiğimiz anlamına gelir mi? Yanıt zorunlu olarak 'evet' değildir. Yanıt 'hayır'dır'' dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin son haftalarda daha da gerginleşmesine karşın Holmes, İran'a karşı askeri harekatın en iyi hareket yolu olmayacağına inandığını bildirdi.

''Parçaları biraraya getirirken dikkatli olmak zorundasınız'' diyen Holmes, Ortadoğu'daki ABD askeri güçlerinin komutanı Oramiral William J. Fallon'ın ''İran'a karşı askeri bir harekatı şu anda istenir bir askeri hareket olarak görmediğini'' de kaydetti.