Tuğba Sönmez’den Adem İle Havva Resimleri

Tuğba Sönmez’den Adem İle Havva Resimleri

Genç Ressam Tuğba Sönmez'in "Ademler Ve Havvalar" Sergisi, 24 Mayıs – 14 Haziran Tarihlerinde Teşvikiye Galeri Binyıl'da Görülebilir.

Tuğba Sönmez’den Adem İle Havva Resimleri

Heykel, takı ve resim alanındaki çalışmalarıyla tanınan genç sanatçı Tuğba Sönmez'in üçüncü kişisel sergisi, "Ademler ve Havvalar" temasıyla 24 Mayıs tarihinde Teşvikiye Galeri Binyıl'da açılıyor. 14 Haziran tarihine kadar sürecek resim sergisinde, kadın-erkek eşitliği, kadının değişen toplumsal konumu, kadın ve erkeğin birbirine olan bağlılığı gibi konular işleniyor.

Tuğba Sönmez sergi hakkında şunları söylüyor: "Bu serginin teması, İbrani mitolojisinde yer alan yazıtlardan doğdu. Buna göre, Tanrı ilk insan Adem'i yarattığında onun yalnız kalmasının iyi bir şey olamayacağını düşünüp, Havva'dan önce ona benzeyen bir eş yarattı. Adını da Lilith koydu. Bir süre sonra birbirleriyle kavga etmeye başladılar. Lilith, Adem ile eşit olduğunu ileri sürerken, Adem de Lilith'ten üstün olmayı hak ettiğini savundu. Ve her ikisi de birbirlerini anlamayı reddettiler."

Sönmez, günümüz kadınlarının tarihin gelişim basamaklarından çıkarken erkekle eşitlikçi olmanın farkında ve bunu yaptıklarıyla topluma kabul ettirme çabası içerisinde başarılı olduğunu belirtiyor. Kadının toplum ve tarih gelişimi içerisinde işi erkeğinkinden daha zor. Çetin hayat şartlarında, özgürlüğünü kazanmak ve başarıya ulaşmak için duygusallığını ve merhametini aklıyla dengeleyebilmesi gerekiyor.

Günümüz kadını, evin kadını ve anneliğinin yanında kariyer yapma isteğini başarıyla gerçekleştiriyor. Erkekten daha akıllı olabiliyor. Ortayı bulup hoşgörülü olmak yerine düşüncelerini savunup tartışmayı uygun görebiliyor. Erkek tarafından korunmak yerine tek başına ayakta durmayı becerebiliyor. Sönmez, "Her şey değişirken tek değişmeyen ise yine erkeğin kadınsız kadının da erkeksiz olamayacağıdır," diyor.