Tübitak Formula G ve Hidromobil Yarışları Bu Yıl Ankara'da Yapılacak

Tübitak Formula G ve Hidromobil Yarışları Bu Yıl Ankara'da Yapılacak

Tübitak Tarafından Düzenlenen Tübitak Formula G Güneş Arabaları Yarışı ve Tübitak Hidromobil Yarışı 24-29 Temmuz'da Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde Yapılacak.

Tübitak Formula G ve Hidromobil Yarışları Bu Yıl Ankara'da Yapılacak

Üniversite öğrencilerinin ürettiği temiz enerji kullanan yarış arabaları Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde (Hipodrom) yarışacak. Güneş arabaları ve hidrojen yakıtlı araçların 24 Temmuz'da başlayacak ve beş gün sürecek yarışlarında amaç, temiz enerji konusunda bilinç düzeyini artırmak.

TÜBİTAK, üniversite öğrencilerinin yaptığı ve yalnız güneş enerjisiyle çalışan arabaların katıldığı Formula G Güneş Arabaları Yarışının üçüncüsüne ve bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Hidromobil Yarışına başlamak için hazırlanıyor.

TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışı ve TÜBİTAK Hidromobil Yarışı 24-29 Temmuz'da Ankara Atatürk Kültür Merkez'inde yapılacak. TÜBİTAK, yarışları Türkiye'de güneş ve hidrojen konusunda bilinç düzeyini artırmak ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yönelik teklonojilerin Türkiye'de üretilmesinde gençlerin aktif rol oynamasını teşvik etmek amacıyla düzenliyor. Formula G yarışlarına bu yıl 32 üniversiteyi temsil eden 39 takım, 47 farklı tasarımdaki güneş arabasıyla katılacak. Hidromobil yarışında ise 15 üniversiteden 20 takım kendi geliştirdikleri 20 arabayla yer alacak.

PİST VE TRİBÜN YARIŞA HAZIR

2 kilometre uzunluğundaki yarış pisti ise Hipodrom'da asfalt kaplı tören alanı üzerine kuruldu. Güneş arabası pilotlarının 20 tur, hidrojen araçlarının ise 25 tur atacağı pistte, hızlanmaya olanak sağlayacak 1 kilometrelik bir bölüm de hazırlandı. Ankaralı bilim meraklılarının, yarışları keyifle izleyebilmeleri için de 2 bin 500 kişilik kapalı, 2 bin 500 kişilik açık tribün kuruldu. Takımların hazırlık yapacağı "padok" alanını da hazırlayan TÜBİTAK, pist ve tribün için gerekli elektrik tesisatını da kurdu.(ANKA)

Kaynak: ANKA