Tübitak Bölge Birincisi

Tübitak Bölge Birincisi

Anadolu Lisesi öğrencileri Tübitak Bölge birincisi oldu.

Tübitak Bölge Birincisi

43. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmasında Uygulamalı Fizik Alanında Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi öğrencileri bölge birincisi oldu.
Ayrancı Anadolu Lisesi 11 D sınıfından Işıl PURALI ve Destina BÜYÜKGENÇ öğrencileri Fizik Öğretmenimiz Soner CENGİZOĞLU'nun danışmanlığında yapmış oldukları "Bugün Kaç Kalori Harcadınız" isimli proje ile Tübitak Ankara Bölgesinde dereceye girerek 3-8 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

Toplumda hızla artan obezite'ye karşı önemli sağlık sorunlarını konu alarak geliştirdikleri proje ile derece aldılar. Proje hakkında bilgi veren gençler Obezite'nin yaygılaşması konusunda neden duyarlılık gösterdiklerini ve başarının nasıl geliştiğini şöyle açıkladılar" Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya üzerindeki toplam insan nüfusunun 1/6 sından fazlası obezite ile savaşmakta. Obezite sadece bir hastalık olmakla kalmayıp başta diyabet olmak üzere kanser, hazımsızlık, iskelet hastalıkları gibi çok sayıda ikincil hastalığın oluşumunu kolaylaştıran bir durumdur.

Bu noktadan hareket edilerek bir insanın günlük hareketlerini kesintisiz olarak kayıt edecek bir sinyal bulundu, bu sinyal üzerinden insanın yaptığı aktiviteleri sınıflandırıp harcadığı enerjiyi nicel olarak hesaplayacak bir yöntem geliştirildi"
Böylelikle obezite sorununa çözüm olabilecek bir yol açılmak istendi. Kısaca bu şekilde özetlenen projeyi yapan Destina BÜYÜKGENÇ ve Işıl PURALI, temel bilgilerin nasıl gündelik tıbbi problemlerin çözümünde kullanılabileceğini öğrendiklerini, yaşadıklarının hayat boyu yol gösterecek harika bir deneyim olduğunu ve her arkadaşlarının bunu mutlaka yaşaması gerektiğini belirttiler.

Okul Müdürü Duran ŞAHİN, 43. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmasına toplam 4 dalda başvurduklarını ancak sadece fizik uygulamada başarı elde ettiklerini belirtti. Fizik uygulama dalında bölgede 55 projenin başvuru yapıldığını, bunların arasından 11 tanesinin sergilenmeye değer görüldüğünü ve sergi sonunda ise öğrencilerimizin yapmış olduğu projenin Türkiye Finaline gidecek oluşu okulumuz adına büyük başarı dedi.