Ttk Genel Müdürü İnan: Kuruma Yeni İşçi Alımı Gündemde

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, kuruma işçi alımı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ttk Genel Müdürü İnan: Kuruma Yeni İşçi Alımı Gündemde

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, kuruma işçi alımı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığında düzenledikleri toplantıyı değerlendiren TTK Genel Müdürü Burhan İnan, kuruma işçi alımı konusunda gereken adımların atıldığını söyledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile kurum arasında anlaşmazlığa sebep olan işçiye ödenecek ücret konusunu çözüme kavuşması için Bakan Yıldız'ın devreye girdiğini kaydeden İnan, "Kuruma 3 bin civarında işçi alımı konusunda çalışmalar devam ediyor. Sendikayla mutabık olmamız halinde Sayın Bakan, Hazine'ye müracaat ederek üzerine düşeni yapacağını belirtti. Bizler de işçi alımının gerçekleşmesi için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

ALABAŞ: "BAKAN YILDIZ DESTEK SÖZÜ VERDİ"

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise şunları söyledi: "Bakan Bey'le görüştüğümüzde, Hazine'ye bir öneriyle gitmemiz gerektiren bir yaklaşım sergiledi. İkna edebileceğimizi ve ikna etme noktasında yardımcı olabileceğini de belirtti. O nedenle ücret konusunu netleştirmemiz lazım. Bir orta yolu bulmamız gerekiyor. Hazine'ye bu şekilde gidersek ikna edebileceğiz."

ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİLER

TTK'nın üretimini artırmak amacıyla geçtiğimiz hafta Ankara'da masaya oturan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ercan Candan ve Özcan Ulupınar, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş görüşmeler yapmıştı.

Bakan Yıldız'ın, TTK ve GMİS yöneticilerine, ücret konusunda anlaşma sağladıkları takdirde işçi alacaklarının sözünü verdiği öğrenildi.

Bu arada Ankara'daki yeni işçi alımı konusunda yapılan görüşme Zonguldak kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Yeni işçi alımının gerçekleşmesi durumunda kente ekonomik ivme katacağı öngörülürken, işsiz gençler için umut kapısı oldu.