'TSK'nın Seçimleri Etkilediğine Katılmıyorum'

'TSK'nın Seçimleri Etkilediğine Katılmıyorum'

Büyükanıt, TSK'nın Tavrının Seçim Sonuçlarını Etkilediği Düşüncesine Katılmadığını Söyledi. Büyükanıt, KKTC'de Görev Yapan TSK'yı 'İşgalci Kuvvet' Olarak Gösterenleri Şiddetle Kınadığını Belirtti.

'TSK'nın Seçimleri Etkilediğine Katılmıyorum'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK'nın tavrının seçim sonuçlarını etkilediği düşüncesine katılmadığını söyledi. Orgeneral Büyükanıt, KKTC'de görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'işgalci kuvvet' olarak gösterenleri şiddetle kınadığını belirtti.

Merkez Orduevi'ndeki KKTC Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda bir gazetecinin seçim sonuçlarına ilişkin, 'TSK'nın tavrıyla seçimlerin etkilendiği yorumları yapılıyor, TSK suçlanarak' ifadeleri üzerine Büyükanıt şunları kaydetti:

"Bizim araştırma şirketlerimiz filan yok. Elimizde somut veriler olmadan da birşeyler söyleyemeyiz. Onun için bu sonuçlara cevap veremem ama benim düşüncem öyle değil. Ama bakın benim elimde bir veriye dayalı birşey değil, tahmine dayalı onun için."

Kıbrıs'taki son gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, KKTC halkının bir izolasyon ve tehditle karşı karşıya olduğunu ifade eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Annan Planı kapsamında yapılan referandumda Kıbrıs Türk halkının iradesini gösterdiğini hatırlattı. Bütün avantajlarına rağmen Rum Kesimi'nin bu iradeyi göstermediğini vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, "Ama cezalandırılan Kıbrıs Türk halkı oldu, anlaşılmaz biçimde" ifadelerini kullandı. Orgeneral Büyükanıt, KKTC'de görev yapan Türk askerine

yönelik 'işgalci' suçlamalarına da sert tepki gösterdi. Orgeneral Büyükanıt, "TSK'yı orada (KKTC'de) işgalci kuvvet olarak gösterenleri şiddetle kınıyorum. Kıbrıs'ta barış varsa bunun sebebi Türk askeridir. KKTC halkının savunmasını severek üstlenmiştir. Aksini düşünmek insafsızlıktır" diye konuştu.

Bir gazetecinin Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin savunma alanında yaptığı anlaşmayı hatırlatması üzerine ise Orgeneral Büyükanıt, bu anlaşmanın uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savundu. "Açın bakın uluslararası anlaşmalara, açık hukuk ihlali olduğunu görürsünüz" diyen Orgeneral Büyükanıt, hem Rumlar'ın hem de Fransızlar'ın uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini yineledi. 'Türkiye'nin buna tepkisini yeterli buluyor musunuz?' sorusuna ise Orgeneral Büyükanıt, "Ona ben cevap veremem"

karşılığını verdi.

Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun da, terörle mücadele konusunda ABD'nin tutumunu eleştirdi. ABD'li askerlerin Irak'a gitmemek için kendilerini ayaklarından vurarak Kanada'ya ve Meksika'ya kaçtıklarını savunan Saygun, "Şimdi Güneydoğu'ya gidenlerin ruh hallerini anlasınlar" şeklinde konuştu.

Resepsiyona, Orgeral Büyükanıt'ın dışında kuvvet komutanları ve çok sayıda general ve amiral katıldı. Orgeneral Büyükanıt, yaklaşık 1.5 saat kaldığı resepsiyonda ev sahibi sıfatındaki KKTC Ankara Büyükelçisi Gazi Tameroğlu tarafından uğurlandı. Gecede, KKTC Silahlı Kuvvetleri'nin kuruluşu yıldönümü nedeniyle pasta da kesildi.

(TAN-OK-Y)