TSK'dan Uluslararası Başarı Kazanan Personele Ödül

TSK'dan Uluslararası Başarı Kazanan Personele Ödül

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Son Dönemde Irak'ın Kuzeyinde Ağır Kış Şartlarında Gerçekleştirilen Operasyonlarda, Muharebe Sahasının Gerekleri Göz Önünde Tutulmadan Bedeni Yeterliliğe Ulaşılmamış Olsa, Başarılı Olma Şansından da Söz Edilemeyeceğini Belirterek, 'Biz O Ağır Şartları Kendimiz İstedik, Çünkü O Şartlarda Harekat Yapabileceğimizi Biliyorduk ve Onu Kendi Lehimize Kullandık' Dedi.

TSK'dan Uluslararası Başarı Kazanan Personele Ödül

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, son dönemde Irak'ın kuzeyinde ağır kış şartlarında gerçekleştirilen operasyonlarda, muharebe sahasının gerekleri göz önünde tutulmadan bedeni yeterliliğe ulaşılmamış olsa, başarılı olma şansından da söz edilemeyeceğini belirterek, ''Biz o ağır şartları kendimiz istedik, çünkü o şartlarda harekat yapabileceğimizi biliyorduk ve onu kendi lehimize kullandık'' dedi.

TSK adına takım halinde veya ferdi olarak 2007 yılında katıldıkları Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CISM) Dünya, Avrupa, Bölgesel ve Balkan şampiyonaları ile TSK milli takımlarının iştirak ettiği diğer uluslararası şampiyonalarda başarılı olan sporcu ve antrenörlerle bilim, kültür ve eğitim alanlarında başarılı olan personel Genelkurmay Başkanlığı Karargahında düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Ödüller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve bazı üst düzey komutanlar tarafından verildi.

Orgeneral Büyükanıt, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada, elde ettikleri başarılarla yarınlara güvenle bakmamızı sağlayan bu gençlerin Türk ulusuna büyük katkı sağlayacağına kalpten inandığını belirtti.

Askerliği bir yaşam biçimi olarak kabul eden TSK personelinin, bedeni yeterliliğe de sahip olmasının önemine dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti:

''Son dönemde Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirdiğimiz operasyonda özellikle çok ağır kış şartlarında askerlerimizin nasıl mücadele ettiklerinin görüntülerini erkanlardan izlemişsinizdir. O birliklerimiz, muharebe sahasının gereklerini göz önünde tutmadan eğitimlerini sürdürmüş ve bedeni yeterliliğe ulaşmamış olsaydı, o ağır şartlarda mücadelenin başarılı olma şansından da söz edilemezdi.

Biz o ağır şartları kendimiz istedik, çünkü o şartlarda harekat yapabileceğimizi biliyorduk ve onu kendi lehimize kullandık.''

Orgeneral Büyükanıt, sporun toplumsal dayanışmadaki etkilerine de değinerek, toplumda sağlıklı ilişkilere zemin hazırlayan sporun kurallara saygılı olmayı da bireylere öğrettiğini kaydetti.

Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi:

''Bunu gerçekleştiren gençlerin, bizi gururlandıracak pek çok başarıyı göğüsleyeceklerine yürekten inanıyorum. Görev süremin dolmasıyla seneye yapılacak ödül töreninde burada olmayacağım. Ancak ben aranızda olmasam da sizler daha kalabalık bir grup halinde ve daha büyük başarılarla yine burada olacaksınız. Yaptıklarınızla yalnız ben değil tüm ulusumuz gurur duyacak, mutlu olacak. Nerede olursak olalım yarınlara güvenle bakmamızı sağlayacak. Bu başarıların haberleri bizleri mutlu edecek.''

Kaynak: AA