Şırnak'taki Dev Operasyonda Son Durum: 8 Asker Yaralı 25 PKK'lı Öldürüldü

Şırnak'taki Dev Operasyonda Son Durum: 8 Asker Yaralı 25 PKK'lı Öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden operasyonlarda 8 askerin hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığını, 25 teröristin öldürüldüğünü bildirdi.

Şırnak'taki Dev Operasyonda Son Durum: 8 Asker Yaralı 25 PKK'lı Öldürüldü

Şırnak'ın Cizre ve Silop ilçelerinde devam eden operasyonlar kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre şu ana kadar 8 asker hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandı, 25 terörist öldürüldü.

BARİKATLAR İMHA EDİLİYOR

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silopi'de güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının yanı sıra polis özel harekat birimlerinin de katıldığı operasyonda teröristlerce tuzaklanan barikatlardan bazıları imha edildi. Bu arada Nuh Mahallesi'nde güvenlik güçlerine bombalı saldırı düzenlendi. Teröristlerin yola döşediği bombanın zırhlı araç geçtikten sonra patlaması sonucu can kaybı yaşanmazken çevredeki araç ve evlerde hasar meydana geldi. Güvenlik güçleri, teröristlerin bulunduğu bazı yerlerde kontrolü sağlarken ilçedeki hareketlilik devam ediyor.

CİZRE'DE SİLAH SESLERİ

Teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sokağa çıkma yasağı bulunan Cizre'de de sürüyor. Çatışmalar bazı mahallelerde yoğunlaşırken ilçeden zaman zaman silah ve patlama sesleri geliyor, bazı noktalardan duman yükseliyor. Terör eylemleri nedeniyle birçok kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ilçede teröristler, vatandaşların ilçeyi terk etmelerine engel oluyor. Terör örgütü üyeleri, ilçeden giden bazı ailelerin evlerini ise ateşe veriyor. Çatışmaların devam ettiği ilçede teröristler, ilçe emniyet müdürlüğünün ek hizmet binasına roketatarlı saldırı düzenledi. Roketin binaya isabet ettiği saldırıda maddi hasar meydana geldi.

SAĞLIK HİZMETLERİNDE AKSAMA YOK

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı söz konusu iki ilçede sağlık hizmetlerinde ise bir aksama yaşanmıyor. Cizre'de evlerinden özel araçlarla alınan diyaliz hastalarının tedavileri Cizre Devlet Hastanesinde devam ederken hastanede ameliyatlar da sürüyor. Hamilelerin kontrol altında tutulduğu hastanede acil sağlık hizmetleri de karşılanıyor.

İşte o operasyondan çok özel kareler;Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Hidayetullah Erzen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanede sağlık hizmetleri verilmesi konusunda eksiklerinin olmadığını belirtti. Gerekli ihtiyaçları temin ettiklerini ve il dışından da takviye ekiplerin geldiğini aktaran Erzen, "Diyaliz hastalarımızın nakilleri yapıldı. Şu anda 22 diyaliz hastasının tedavisine devam edilmektedir" diye konuştu.

HASTANEYE ROKET İSABET ETTİ

Hastanede hamilelerin kontrollerinin de gerçekleştirildiğini aktaran Erzen, sağlık hizmetlerini vermeyi sürdürdüklerini aktardı. Hastane çevresinde gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ifade eden Erzen, teröristlerce atılan bir roketin hastane duvarına bir isabet ettiğini söyledi. Akşam saatlerinde gerçekleşen bir başka saldırıda ise hastanenin ikinci katına roket isabet etti. Teröristlerin roketli saldırısı sonucu hastanede hasar meydana geldi.

Öte yandan ilçede elektrik ve su konusunda da sıkıntı yaşanmıyor. Tüm evlere elektrik ve su verilmeye devam ederken cep telefon hatları da çalışıyor. Cizre Kaymakamlığınca özel izin verilen bazı fırın ve marketler hizmet vermeyi sürdürürken nöbetçi eczaneler de görev yapıyor. Silopi'deki sağlık hizmetlerinde de bir aksama yaşanmıyor. Silopi Devlet Hastanesi de hastalara hizmet vermeyi sürdürürken ihtiyacı olan hastalar evlerinden alınarak hastaneye getiriliyor. Güvenlik güçlerinin hastane çevresindeki önlemleri ise sürüyor.


CİZRE'DE İKİ OKUL ATEŞE VERİLDİ

Terör örgütünün gençlik yapılanması bu Sabah ise Cizre'de iki okulu ateşe verdi. Bir grup, Cizre Cudi Mahallesi'nde bulunan Reşha sağlık Meslek Lisesi'nin çatısını yaktı. Aynı sıralarda başka bir grup ise Nur Mahallesi'nde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi'nin çatısını ateşe verdi. İtfaiye ekipleri okullara gönderildi. Ancak itfaiye ekipleri, açılan ateş nedeniyle yangınlara müdahale edemedi.

VALİ'DEN OPERASYON HAKKINDA BİLGİ

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ilçedeki operasyonların devam ettiğini belirtti. Operasyonların vatandaşların huzur ve güvenliğini bozan, can ve mal güvenliğini tehdit eden bölücü terör örgüt üyelerine yönelik sürdüğünü aktaran Vali Su, "Roket, patlayıcı ve uzun namlulu silahlarla saldıran bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanmasına ve bölücü terör örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcı, bomba, mayın düzenekleri yerleştirilerek oluşturulmuş hendek ve barikatların bertaraf edilmesine yönelik güvenlik kuvvetlerimizce yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülmekte olup, bu çerçevede vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için sokağa çıkma yasağı devam etmektedir" diye konuştu.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesi üzerinden dün yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı. Buna göre; Iğdır Karakoyunlu'da devam eden operasyonda, teröristlerce kullanılan bir sığınakta, muhtelif yiyecek ve yaşam malzemesi (3 kg pirinç, 4 kg zeytin, 5 kg tuz, 15 karton sigara, 27 metre branda) ele geçirildi.

7 IŞİD'Lİ GÖZALTINA ALINDI

Gaziantep Oğuzeli'de, Türkiye'den Suriye'ye sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan ve IŞİD terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen 2'si yabancı uyruklu 4 şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Hatay Altınözü'nde, Suriye'den Türkiye'ye sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan ve IŞİD terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen 3 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. Siirt Pervari'de, bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen bir işbirlikçi şahıs, gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada 2 adet av tüfeği, 1 adet dedektör ve bölücü terör örgütüne ait örgütsel döküman ele geçirildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ İŞBİRLİKÇİSİ GÖZALTINA ALINDI

Şanlıurfa Viranşehir'de, yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında şüpheli bir araçta yapılan aramada, araç içine gizlenmiş halde tespit edilen ve bölücü terör örgütüne götürüldüğü değerlendirilen 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, silaha ait 1 adet şarjör ve 6 adet fişek ele geçirilmiş, olayla ilgili bir işbirlikçi şahıs gözaltına alındı.

Şanlıurfa Suruç'ta, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan dört şahsa açılan uyarı ateşi sonucunda, şahısların Suriye istikametine kaçtıkları hudut hattında yapılan aramada, 3 çanta ve 2 çuval içerisinde 7 bin 695 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği ele geçirildi.