TSK 2012 Kış Tatbikatı

TSK 2012 Kış Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kars'ta icra ettiği 2012 Kış Tatbikatı'na kamuflajını giyerek katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tatbikat için "Aslında bütün bu hazırlıklar, bütün bu tatbikatlar barışı temin etmek için yapılmaktadır" diye konuştu.

TSK 2012 Kış Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kars'ta icra ettiği 2012 Kış Tatbikatı'na kamuflajını giyerek katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tatbikat için "Aslında bütün bu hazırlıklar, bütün bu tatbikatlar barışı temin etmek için yapılmaktadır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kamuflajını giyerek Başkomutan sıfatıyla katıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri 2012 Kış Tatbikatı Kars'ta gerçekleştirildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı tatbikatta, Arınç, Atalay ve İsmet Yılmaz da kamuflaj giydi. Kars'ın Cumhuriyet Köyü yakınlarındaki tatbikatta, Cumhurbaşkanı Gül ilk olarak İnsani Yardım Tugayı'nı ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi

aldı. Köylülerin de yoğun ilgi gösterdiği Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra ilk tatbikatı izlemek için Akbaba bölgesine geçti. Burada helikopterlerin atışlarını, kayaklı taaruz harekatını, hava hücum harekatını ve çığda arama-kurtarma harekatını izleyen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra ikinci tatbikat noktasına geçti.

İlk tatbikat bölgesi olan Akbaba mevkiinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin zorlu kış şartlarında ne kadar güçlü olduğu görüntülere yansıdı. Hedefleri tam isabetle vuran kobra helikopterlerin yanı sıra, özel kıyafetli askerler de belirlenen hedefleri tam isabetle imha etti.

İkinci tatbikat noktasına geçen Cumhurbaşkanı, burada ise elindeki dürbünüyle F-16 uçaklarının atışlarını ve hedefleri imha etmelerini izledi.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN KONUŞMASI

Tatbikatın ardından açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, tatbikat için, "Arzu edilen amaca ulaştığını düşünüyorum" derken, Sarıkamış Harekatı'nın alınacak derslerle dolu olduğunu söyledi. TSK'nın bugün sahip olduğu nitelikli personiyle, gelişmiş silah ve teçhizatıyla dünyada önemli bir noktada olduğunu söyleyen Orgeneral Özel, daha sonra askerlere hitap etti. Muhareba sahasının tahayyülünün önemli olduğunu söyleyen Özel, risklerle bölgesel olmak yerine, küresel boyutta mücadele

edilmesi gerektiğini belirtti. Muhaberelerin artık çok boyutlu hale geldiğini ifade eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, teknolojinin sadece güç katan bir unsur olduğunu belirterek, savaşın ise azimli insanların başarabileceği birşey olduğunu ifade etti.

CUMHURBAŞKANI'NIN KONUŞMASI

Tatbikat sonrasında bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, "Tatbikatı hep birlikte kıvançla ve gururla birlikte takip ettik" diyerek, "Gerçekten çok büyük gurur duyduk" dedi. Çetin kış şartlarında icra edilen bu tatkibatta bütün kuvvetlerin nasıl başarılı ve eğitimli olduğunu görmekten gurur duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bu tatbikatın TSK'nın zor şartlarda nasıl başarılı olacağını gösterdiğini söyledi.

"Mazisi zaferlerle dolu olan Türk Silahlı Kuvvetleri bundan sonra da ihtiyaç olduğunda aynı başarıyı göstereceğinden milletimizin hiçbir şüphesi yoktur" diyen Gül, "Aslında bütün bu hazırlıklar, bütün bu tatbikatlar barışı temin etmek için yapılmaktadır. Biz bölgesinde barış isteyen, bölgesinde istikrar ve güvenlik dağıtan jeneratör gibi bir ülkeyiz. Bizim bütün arzumuz bölgemizde huzurun, güvenliğin, istikrarın olması ve bunun üzerinde de işbirliğinin gelişmesidir" dedi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasını

şöyle sürdürdü:

"Bazılarının yanlış yapmasını önlemekk istiyorsak, bazılarının gaflete düşmesini önlemek istiyorsak, onları caydırmamız gerekiyor. Onları caydırmanın yolu da gerektiğinde en kötü şartlara, herşeye hazır olmaktır. Hazır olmak da bir günlük birşey değildir. Bu istenmeyen en kötü şartlar doğduğunda, ülkemizin, vatanımızın, milletimizin hak ve hukukunu koruyabilmek için iyi bir eğitim gerekmektedir."

98 yıl önce icra edilen harekatta şehit olan Sarıkamış Şehitlerini de unutmanın mümkün olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda ise "En zor şartlar altında bu soğukta bir buçuk metrelik karda Türk askerinin donanımını, teçhizatını, azmini ve bu harekat kabiliyetini görünce tarihten de ders aldığımızı ve gerektiğimizde acıları da unutmadığımızı bir kez daha görüyoruz" diye konuştu. - KARS