Tse 'M16 Gibi Tüfek' Davasını Kazanırsa, 200 İmalatçı Kapanır

M16'ya Benzeyen Av Tüfeği Üreten Safir Silah Sanayi Ticaret Ltd.'in Genel Müdürü Ayhan Yalçın, "Eğer Tse Bizim Uygunluk Belgemizi İptaline Karşı Açtığımız Davayı Kazanırsa 200 Civarında 'Av Tüfeği Üreticisinin' de Belgelerini İptal Etmek Zorunda Kalır. Çünkü Tse'nin Bu Konudaki Yönetmeliği Çok Eski ve Piyasada Çok Az Sayıda Üretici Ts 870 Standartı'na Uygun Üretim Yapıyor" Dedi.

Tse 'M16 Gibi Tüfek' Davasını Kazanırsa, 200 İmalatçı Kapanır

M16’ya benzeyen av tüfeği üreten Safir Silah Sanayi Ticaret Ltd.’in Genel Müdürü Ayhan Yalçın, "Eğer TSE bizim uygunluk belgemizi iptaline karşı açtığımız davayı kazanırsa 200 civarında ’av tüfeği üreticisinin’ de belgelerini iptal etmek zorunda kalır. Çünkü TSE’nin bu konudaki yönetmeliği çok eski ve piyasada çok az sayıda üretici TS 870 Standartı’na uygun üretim yapıyor" dedi.

Yalçın, TSE’nin av tüfeğinde ’görüntü standartı’ belirlemeye hakkı olamayacağını, teknoloji ve malzeme konusunda da 1960’lardaki şartları dayattığını öne sürdü.

Yalçın şöyle konuştu: "TS 870 Standardı’na göre TSE, yarı otomatik, pompalı ve kırma türde üç tür av tüfeği için üç fotoğraf koymuş. Bu fotoğrafları da 1960’larda üretilen av tüfeklerinden seçmişler. Bu fotoğraflara göre tüfek tarifi yapmışlar. Eğer sizin tüfeğiniz bu fotoğraflara benzemiyorsa ’bizim standarta uymuyor’ diyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir standart yok. Standart teknolojiyle ve büyüklükle ilgili olabilir. Mesela ’av tüfeğinin namlusu en kısa şu kadar olabilir’ denir ki, koltuk altında saklayarak şehir içinde kullanım olmasın v.s. Görüntü standartı getirirseniz sanayicinin önünü kapatırsınız. Tasarımı yasaklamış olursun. Orada yine ’tetiğin hammaddesi şu çelikten olacak’ deniyor. Aradan yıllar geçti değişik malzemeler çıktı. Bu şuna benziyor; TSE otomobil standardı belirlemiş ve bir de Murat 124 fotoğrafı koymuş. Üreteceğin otomobil ’bu resme benzeyecek’ diyor. Böyle bir standart olabilir mi?"

Şarjör yatay olsa ne olur

Ayhan Yalçın, şöyle devam etti: "Şarjör meselesi de çok ilginç. TS 870’de fişeğin doldurulduğu hazne yatay gösterilmiş. ’Biz şarjörü yatay gösterdik, siz dikey yapıyorsunuz’ diyorlar. Yatay yapan da şarjör borusunu uzatarak 14-15 tane fişek alabilen bir hale getirebiliyor. Bizim ki ise bir yenilik, biz şarjöre alta takıyoruz. TSE ’bu olmaz’ diyor. Biz bir yenilik yaparak öne çıkıyoruz. ABD’ye de ihracata başlıyoruz ve birileri bunu hazmedemiyor. TSE’nin bize yönelik bu engelleme çabasının dış kaynaklı baskı olduğunu düşünüyoruz."