Truva'dan Daha Eski Bir Yerleşim Yeri Bulundu
Haberler » Güncel » Haber

Truva'dan Daha Eski Bir Yerleşim Yeri Bulundu

Ayvacık İlçesi Gülpınar Beldesindeki Smintheion Antik Şehrinin, En Eski Yerleşim Merkezi Olarak Bilinen Truva Antik Şehrinden Daha Eski Olduğu Bildirildi.

Truva'dan Daha Eski Bir Yerleşim Yeri Bulundu

Ayvacık ilçesi Gülpınar beldesindeki Smintheion antik şehrinin, en eski yerleşim merkezi olarak bilinen Truva antik şehrinden daha eski olduğu bildirildi.

Doç. Dr. Turan Takaoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından 5 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında elde edilen eserlerin incelenmesi neticesinde böyle bir kanıya varıldığını söyledi.

''Apollon Smintheus'' kutsal alanı kazıları sırasında, antik çağ kalıntıları altında antik Troas bölgesinin ilk yerleşim köylerinden birisinin ortaya çıkarıldığını kaydeden ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Takaoğlu, kazıların 20 yıl daha süreceğini belirtti.

Truva'dan daha önce kazı çalışmasına başlanan bölgede yaklaşık 7 bin yıl önce iskan edildiği anlaşılan köyün kalıntıları arasında bilinmeyen seramik örnekleri çıktığını vurgulayan Takaoğlu, "Bu seramiklerden en ilginci, dini amaçlı kullanıldığı düşünülen, tutamağı ağlayan bir insanı sembolize eden parça. Bugüne kadar benzer bir seramik bulunmadı. Büyük bir olasılıkla cenaze töreni sırasında kullanılmış. Gün yüzüne çıkan bu değerler, Truva öncesi kültür tarihi konusunda önemli bilgiler sunmaya devam edecek gibi görünüyor. Eserler, sergilenmek üzere Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi." şeklinde konuştu.

(CİHAN)