Melania Trump'ın Slovenya Doğumlu Anne ve Babası ABD Vatandaşı Oldu
BBC

Melania Trump'ın Slovenya Doğumlu Anne ve Babası ABD Vatandaşı Oldu

First Lady Melania Trump'ın Slovenya doğumlu anne ve babası New York'ta vatandaşlık yemini ederek ABD vatandaşı oldu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kayınvalidesi ve kayınpederi özel bir törenle ABD vatandaşı oldu. First Lady Melania Trump'ın Slovenya doğumlu anne ve babası Viktor ve Amalija Knavs'ın New York'ta vatandaşlık yemini ettikleri belirtildi.

YEŞİL KARTLARLA ABD'DE YAŞIYORLARDI

Avukatları, müvekillerinin daha önce kızları Melania Trump'ın sponsor olduğu yeşil kartlarla ABD'de yaşadıklarını belirtti. Başkan Trump geçmişte aile bağları üzerinden "zincirleme" göçmenliğe karşı çıkmıştı. Trump, kan bağı yerine profesyonellere öncelik veren liyakata dayalı bir puan sisteminden yana olduğunu söylemişti.

MELANİA TRUMP, 2006'DA ABD VATANDAŞI OLMUŞTU

Melania Trump, mankenlik yaptığı sırada 2001 yılında "olağandışı yeteneğe" sahip olanlara verilen Einstein vizesiyle ABD'ye girmiş ve 2006'da ABD vatandaşı olmuştu.

BEŞ YIL BOYUNCA YEŞİL KARTLA YAŞAMA KURALI YERİNE GETİRİLDİ

ABD'deki gçmenlik yasalarına göre, Melania Trump'ın anne ve babasının vatandaşlığa başvurmadan önce en az beş yıl boyunca yeşil kartla ülkede yaşamaları gerekiyor.

Vatandaşlık törenine katılan avukatları Michael Wildes dışarıda bekleyen gazetecilere, beş yıl bekleme gerekliliğinin yerine getirildiğini söyledi, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

"DÜNYADAKİ EN APTAL GÖÇ YASALARI"

Kan bağı temelindeki göçü "göçmenlik sürecinin temel dayanağı" diye tanımlayan Wildes, çiftin bu yolla vatandaşlık alıp almadığı sorulduğunda ise "Öyle sanıyorum" yanıtını verdi. Trump ise sık sık ABD'nin göçmenlik yasalarına saldırıyor ve "dünyadaki en aptal göç yasaları" diyor.

Viktor Knavs Slovenya'nın Sevnica kentinde otomobil satıcılığı yapıyor, eşi Amalija da bir tekstil fabrikasında çalışıyordu.

BBC