Doktorundan Spekülasyonlara Cevap Geldi: Trump'ın Bilişsel İşlevleri Normal
BBC

Doktorundan Spekülasyonlara Cevap Geldi: Trump'ın Bilişsel İşlevleri Normal

ABD Başkanı Donald Trump'ın doktoru, yapılan bilişsel muayenenin sonucunda ABD liderinin zihinsel yeteneklerinde anormal bir belirtiye rastlanmadığını ve sağlığının "mükemmel" olduğunu açıkladı.

Dr. Ronny Jackson, "Kendisinin bilişsel yetenekleri ve nörolojik işlevleriyle ilgili kaygı duyacağım hiçbir şey yok" dedi. 71 yaşındaki Trump geçen hafta, ABD Başkanı olmasından sonra ilk kez, üç saatlik bir sağlık taramasından geçmişti.

AKIL SAĞLIĞI İLE ŞÜPHELER VARDI

Bu tarama, 'Ateş ve Öfke' adlı kitabın Trump'ın akıl sağlığıyla ilgili spekülasyonlar yaratması ardından gerçekleştirilmişti.

"SAĞLIĞI MÜKEMMEL"

Jackson yaptığı basın açıklamasında Trump'ın sağlığının "mükemmel" olduğunu söyledi ve "Tüm veriler Başkan'ın sağlıklı olduğunu ve başkanlığı süresince de böyle kalacağını gösteriyor" dedi.

"OLAĞANÜSTÜ GENLERİ VAR"

Bir muhabirin, kızarmış tavuk ile Diet Cola tüketen ve egzersiz yapmayan birinin nasıl sağlıklı olabildiğine dair sorusuna Jackson, "Bu genetik. Olağanüstü genleri var" cevabını verdi.

Jackson bununla birlikte daha az yağlı ürünlerle beslenme ve daha fazla egzersiz yapmanın Başkan için faydalı olacağını da belirtti.

MONTREAL BİLİŞSEL DEĞERLENDİRME TESTİ UYGULANDI

ABD'de Trump'a yapılan muayenede, Montreal Bilişsel Değerlendirme testi uygulanıyor. Bu test kişinin; dikkat, konsantrasyon, hafıza, dil, kavramsal düşünme, hesaplama ve çevreye uyum gibi yeteneklerini ölçüyor.

BBC