Trump Görüşmesi Öncesi Erdoğan'dan Net Mesaj: Virgül Değil, Nokta Mesabesinde Olacak

Trump Görüşmesi Öncesi Erdoğan'dan Net Mesaj: Virgül Değil, Nokta Mesabesinde Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Virgül değil, nokta mesabesinde görüşeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Çin ve ABD ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesine ilişkin, "Bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Üst düzey katılımın çok yoğun olduğu bir zirve oluyor. Bundan istifayle de devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşme imkanlarımız olacak. İkili, bölgesel ve küresel konularda fikir teatisinde bulunacağız. Modern İpek Yolu olarak adlandırılan proje gerçekten önemli. Bu tarihi projenin amacı kıtaları birbirine bağlayan kapsamlı yatırım, enerji ağı oluşturmaktır. Toplam uzunluğu 109 bin kilometredir. Kapsadığı alan yaklaşık 40 milyon kilometre karedir. Bu rakam 4 milyar insana ve yüzde 26'ya tekabül ediyor. Bu çalışma rekabetten ziyade işbirliğini elzem kılıyor. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Üçüncü Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü bu projenin adımlarıdır.

SAYIN TRUMP'LA FETÖ VE PYD KONULARINI ELE ALACAĞIZ

Bu ziyaret ülkemizin stratejik konumunu öne çıkaracaktır. Asya ile Avrupa arasında tarih boyunca oynadığımız coğrafi ve kültürel köprü olma konsundaki konumumuz ciddi bir nokta oluşturacaktır. Türkiye'nin kavşak ülke olması bu vesile ile bir kez daha tescil edilecektir. Muhataplarımla yapacağım görüşmelerde tabii ki bu hususların altını da çizeceğiz. Çin'den sonra ABD Başkanı Trump'ın daveti üzerine Washington'a geçeceğiz. Sayın Trumpla gerek ikili ilişkilerimiz gerekse bölgesel gelişmeler ve dünyadaki mevcut gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak. İkili ilişkilerin yanısıra başta DEAş, Suriye, Irak ve mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ, YPG/PYD gibi Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan unsanlar gündemizde olacak.

SORULAR VE CEVAPLAR

ABD'nin YPG'ye olan silah yardımı konusunda konuştunuz. Sayın Trump'la biraraya getireceksiniz. Götüreceğiniz yeni belgeler olacak mı? TSK'nın yeni operasyonları olacak mı? FETÖ lideri Fetullah Gülen'in iadesi...

BİZİM GÖRÜŞMEMİZ VİRGÜL DEĞİL NOKTA MESABESİNDE OLACAK

ERDOĞAN: Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Sorunuzdaki içeriği ihtiva eden konularla bazı öngörüşmeleri yetkililerle yaptılar. Heyetimiz döndü. Şimdi biz en üst düzeyde sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz. Bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır.