Trt Genel Müdürlüğü İçin 98 Başvuru

Trt Genel Müdürlüğü İçin 98 Başvuru

TRT Genel Müdürlüğü için 98 kişi adaylık başvurusunda bulundu.

Trt Genel Müdürlüğü İçin 98 Başvuru

TRT Genel Müdürlüğü için 98 kişi adaylık başvurusunda bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, adaylık başvurularının bu akşam saat 18.00'de sona erdiği belirtilerek, Kurul'a 98 kişinin adaylık için başvurduğu bildirildi.

Şenol Demiröz'ün ayrılmasıyla boşalan TRT Genel Müdürlüğü için adaylık başvurularının başlatılmasını kararlaştıran RTÜK, başvuranlar arasından belirlediği adaylar Kemal Madenoğlu, Muhsin Mete ve İbrahim Şahin'in isimlerini Bakanlar Kurulu'na bildirmiş, Bakanlar Kurulu da Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin'in atanmasına ilişkin kararnameyi Cumhurbaşkanlığı'na sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, RTÜK Üyesi Özer Gürbüz'ün yaş haddini doldurduğu, bu nedenle aday belirlemek üzere yapılan seçimin geçersiz olduğu gerekçesiyle kararnameyi iade etmişti.

Özer Gürbüz'ün Üst Kurul'dan ayrılması ve yerine seçilen üye Arif Merdol'un katılımıyla tekrarlanan süreç sonunda aynı isimler yeniden Bakanlar Kurulu'na bildirilmişti.

Bakanlar Kurulu da yeniden İbrahim Şahin ile ilgili kararnameyi Cumhurbaşkanlığı'na göndermişti. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer, kararnameyi yeniden iade etmişti.

Kemal Madenoğlu ve Muhsin Mete'nin adaylıktan çekilmesi üzerine RTÜK süreci yeniden başlatmıştı.

RTÜK, 98 kişi arasından belirleyeceği 3 adayı Bakanlar Kurulu'na sunacak.

Kaynak: AA