TRT'den 'Avrupa Vizyonu' Kuşak Yayını

TRT'den 'Avrupa Vizyonu' Kuşak Yayını

TRT'nin Türkiye'nin AB Üyeliği Sürecini Konu Alan ve Bu Süreçte Şimdiye Kadar Yapılanlarla Bundan Sonra Yapılacakları Ekrana Taşıyacak Olan Kuşak Yayın, Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Ali Babacan'ın Katılımıyla Başladı.

TRT'den 'Avrupa Vizyonu' Kuşak Yayını

TRT'nin Türkiye'nin AB üyeliği sürecini konu alan ve bu süreçte şimdiye kadar yapılanlarla bundan sonra yapılacakları ekrana taşıyacak olan kuşak yayın, devlet bakanları Beşir Atalay ve Ali Babacan'ın katılımıyla başladı.

Haftanın 3 günü, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, 18.30-19.30 saatleri arasında 1 saat yayınlanacak olan kuşak yayın "Avrupa Vizyonu" adını taşıyor.

Programın ilk canlı yayının konukları ise Atalay ve Babacan oldu.

Devlet Bakanı Atalay, Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçte AB'ye yönelik çalışma ve projelerin halka en iyi şekilde duyurulmasına ihtiyaç olduğunu belirterek, TRT'nin bu noktada önemli görevler üstlendiğini ifade etti.

AB ile ilişkileri değerlendirirken duygusal yaklaşımlar sergilenebildiğini, en milli konuların bile iç siyaset malzemesi haline getirilebilindiğini kaydeden Atalay, bunun giderilmesi için toplumun süreç hakkında doğru ve objektif olarak bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da, Türkiye'nin müzakere sürecinin geniş bir alanı kapsadığını belirterek, böyle bir kuşak yayınının yapılanların ve yapılacakların kamuoyuna anlatılması açısından çok yararlı olacağını kaydetti.

Babacan, Türkiye nüfusunun tamamının olumlu anlamda bu süreçten etkileneceğini bildirdi.

2006 yılı sonlarında Kıbrıs ile ilgili yaşanan soruna benzer bir şekilde AB ile sorunlu dönemler olabileceğini söyleyerek, ancak bunlara rağmen Türkiye'nin yoluna devam edeceğini kaydetti.

Müzakere sürecinde gelinen noktaya ilişkin de bilgi veren Babacan, bu çerçevede fasılların resmi olarak açılıp kapanmasından bağımsız olarak iç reformların ne zaman ve nasıl yapılacağının programını yaptıklarını bildirdi.

Babacan, şöyle konuştu:

"Ne zaman ki Avrupa kendi iç sorunlarını çözüme sokar, ekonomik, sosyal sıkıntılarını atlatır, geleceğine odaklanır ve dar görüşlü, kısa vadeli yaklaşımından kurtulur, eminiz ki o zaman karşısında da daha farklı bir Türkiye olacak."

Kaynak: AA