Trans Eylül Cansın'ı İntihara Sürükleyen Neden

Trans Eylül Cansın'ı İntihara Sürükleyen Neden

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Eski ev arkadaşı Yankı, Eylül'ü intihara götüren süreçle ilgili "Çevre baskısıyla seks işçiliği yapmaya zorlandı. Orada da çeteler çalıştırmadı" ifadelerini kullandı.

Eski ev arkadaşı Yankı, Eylül'ü intihara götüren süreci anlattı: Veteriner yardımcısı olarak çalışırken çevre baskısıyla seks işçiliği yapmaya zorlandı. Orada da çeteler çalıştırmadı.

Trans birey Eylül Cansın geçtiğimiz cumartesi gecesi Boğaziçi Köprüsü'nden kendini boşluğa bırakarak yaşamına son verdi. Geride bıraktığı videoda, gözyaşlarıyla "Yapamadım, insanlar bana izin vermedi, çalışamadım, bana çok engel oldular ve beni çok mağdur ettiler" diyen Cansın'ın ölümü trans bireylerin cinsel kimlikleri nedeniyle yaşadıkları baskıları gündeme getirdi. Cansın'ın eski ev arkadaşı Trans Onur Haftası'nın Güzellik Kraliçesi Yankı Bayramoğlu, arkadaşının yaşadıklarını Milliyet'e anlattı.

"ÇOK FAZLA ÇEVRE BASKISI VARDI"

Cansın'ın veteriner yardımcılığı yaparken, iş bulamaması sebebiyle seks işçiliği yapmak zorunda kaldığını belirten Bayramoğlu, arkadaşının hayata tutunma mücadelesini şu sözlerle anlattı: "Eylül, seks işçiliği yapmak zorunda bırakıldı. Ben, kendi sosyal kariyerimi, iş olanaklarımı yarattım, kendimi toplum içerisinde daha çok kabul ettirebildim. Fakat Eylül farklı... Eylül'ün etrafında çok fazla çevre baskısı vardı, bir takım kişilerin çalışmasını engellemeye yönelik baskıları vardı. Seks işçiliği yapmak zorunda kaldı. Fakat bu alanlara hakim kişiler var. Onlar da çalışmaya engel olabiliyorlar. Çeteleşme var, bununla ilgili Eylül de 20-25 gün önce şikayet dilekçesi vermişti. Onu çalıştırmadıklarına, onu tehdit ettiklerine, haraç istediklerine dair polise ifade verdi, şikayetçi oldu. Türkiye'de trans bireylere iş olanakları verilmiyor. Suçlular da devlet ve toplum. Şu anda sosyal medya üzerinde iki gündür herkes atıyor, herkes yazıyor. Twitter'da Türkiye'nin tek gündemi bu. Bunları konuşmak için illa bir kişinin ölmesi mi gerekiyordu?

6 SENEDE 37 CİNAYET

Transgender Europe Trans Cinayetleri İzleme'nin (TCİ) 2013 Eylül verilerine göre son bir yılda Türkiye'de kayda geçen 2 trans cinayeti yaşandı. 2008'den 1 Ekim 2014'e kadar ise Türkiye'de 37 trans birey öldürüldü. KAOS GL'nin 239 kişiyle gerçekleştirdiği bir anket ise homofobi ve transfobinin boyutlarını ortaya koyuyor. Homofobi ve transfobiye dayalı nefret suçu en fazla İstanbul'da işlenirken, 177 kişi 'aşağılama veya sözlü tacize' maruz kaldığını, 84 kişi 'şiddet tehdidi' aldığını, 82 kişi ise 'fiziksel şiddete' uğradığını söyledi.

ÇARESİZ BİR ANNENİN FERYADI

Eylül Cansın'ın annesi Nurcan Zengin sosyal medyadan çocuğunun ölümüne ilişkin iddialara cevap verdi. Yankı Bayramoğlu'nun kızını borçlandırdığını ve icralık yaptığını, sonra da sokağa attığını iddia eden anne, bunun üzerine Ali Ercan Güldiken adlı bir kişinin çocuğunun bu durumundan faydalanarak "Yardım ederim" diyerek yanına aldığını anlattı. Güldiken'in Eylül'ü dövdüğünü, zorla uyuşturucu içirdiği, fuhuş yaptırdığını öne süren Zengin, şöyle dedi:
"Bir ay önce ağlayarak beni aradı. Güldiken anahtar bahanesiyle çocuğumun canına kastetmiş. Ertesi gün gittim, her yeri mosmordu. Darp raporu aldık. 'Kasten adam öldürmeye teşebbüs'ten davamız açıldı. Çocuğum can güvenliği olmadığı için taşındığını duyurdu. Aslında evini hiç değiştirmedi. Ama yine de onlardan kurtulamadı. Her gün telefon ediyordu, 'Adresimi Avcılar yazdığım için beni orada soruyorlarmış' diyordu. Bu şahıslar çocuğumun Avcılar'a gitmediğini öğrenmişler. Onu çaresiz bırakıp intihara sürüklediler. Darp edildiği gün verdiği dilekçesindeki isimler çocuğumun katilleridir. Öldüğü gün beni aradı, intihar düşüncesi kesinlikle yoktu. O gece çocuğuma ne söyleyerek ölüme sürüklediler? Buradan çaresiz bir annenin feryadı olarak tüm dünyanın duymasını, yetkililerin çocuğumun katillerini bularak cezalandırmasını istiyorum."

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (72)
ENGİN SEVİL: Ulent ersoyda erkekti trans olmuyorda bunlarmi tranvesti oluyor bu karsiyim bizim insanlarımız yalama parasi oldugu icinmi kadın hhayır ben ne erkek nede kadın. Olarak görüyorum Allah yaratmış erkek kıymetini bilmedi bu yüzden travestileri dislamayalim
AKIN: SLM ARKADASLAR KAFANIZA GÖRE YORUMLARI BIRAKIN yankı eyer sende vicdan varsa cidden o insanı ohalde annesinin yakınından alı koymazdın sen basına tacı almışsın ama insanlığı unutmuşsun sende vicdan varsa eylülün anesiyle birlik olur davacı olursun ogerizekalı yaratık varya dövüp sokağa atan aptal adam akıllı dayak yememiş zaten kendisi doğu birisi olsa araç almazdı serefsiz sende yankkı bu insanın naptıgını bizden cok iyi biliyorsun neden bu insanı bekletiyosunuz baskalarınında bu cinayeti yasaması icinmmi yazık yankkı yazık bir an önce elini vicdanına koy ve davacı ol sende bugün eylüle yasatılanlar yarında sana yasatıla bilir vicdanllı ol
NE ZOR LGBT OLMAK: unuttum ya olayi hormon acisindan degerlendiren kardesim alakasi yok ya benim hormonlar cok fazla testesteron yogun ama yinede gayim alaka yok yani. İzah etmeye gerek yok
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title