Trakya Gastronomi Festivali

Trakya Gastronomi Festivali

Vize Belediyesi ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı'nca düzenlenen Trakya Gastronomi Festivali başladı

Trakya Gastronomi Festivali

Vize Belediyesi ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı'nca düzenlenen Trakya Gastronomi Festivali başladı. 

İlçe merkezindeki festival alanında yapılan açılış töreninde konuşan AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Kırklareli'nin tanıtımı açısından Trakya Gastronomi Festivali'nin önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. 

Kentin tanıtımı için yemek kültüründen yararlanılması gerektiğini belirten Gürşan, Trakya'nın önemli bir yemek kültürü olduğunu anlattı. 

Türkiye'de zengin bir mutfak kültürü olduğunu ifade eden Gürşan, yemek kültürüne sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Vize Kaymakamı Murat Duru da Vize'nin medeniyetlere beşiklik yapmış bir yer olduğuna işaret ederek, ilçenin turizm alanında hızla ilerlediğini bildirdi. 

Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ise ortak bir kaynaşmayı sağlamak amacıyla yemek festivali düzenlendiğini dile getirdi. 

 

Yemek yarışması 

 

Festival kapsamında düzenlenen yemek yarışmasına Türkiye ve Bulgaristan'dan katılan aşçılar, en lezzetli ve güzel yemeği yapmak için mücadele etti. 

Yarışmada, balık yemeklerinde Bahattin Kurtay, et yemeklerinde Hülya Tokay, hamur işlerinde Emine Atlı, sebze ve meyve oymacılığı kategorisinde de Stanislav Simonov birinci oldu. 

Yarışmada dereceye giren aşçılar ve jüri üyelerine, çeşitli hediyeler verildi. - Kırklareli