Trakya Balkan Stk Platformu Kuruldu - Haberler
Haberi Paylaş

Trakya Balkan Stk Platformu Kuruldu

AA - Haberler | Yerel
Trakya Balkan Stk Platformu Kuruldu

Trakya'da Balkanlar üzerine çalışmalar yapan derneklerden 40'ının oluşturduğu Trakya Balkan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu kuruldu.

Trakya'da Balkanlar üzerine çalışmalar yapan derneklerden 40'ının oluşturduğu Trakya Balkan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu kuruldu.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, platformun yönetim ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, Balkan coğrafyasına hizmet etmenin evlad-ı Fatihan'a hizmet etmek olduğunu söyledi.

Son dört ayda Edirne'ye beş bine yakın Bulgaristan'da yaşayan soydaşların valilik katkılarıyla geldiğini anlatan Vali Şahin, "Her hafta ellinin üzerinde otobüs Edirne'ye geliyor. Köylerden, Bulgar otobüsleri kiralanarak Edirne aşıkları kentimize getiriliyor. Pasaportlarının alımında da yardımcı olduk. 150 levayla geçinen insan nasıl pasaport parası alacağız. Bir kısmının pasaport ücretini de ödedik. Onların sevinçleri beni çok duygulandırdı.

'Eğer burada 5 sene kalsam sizi 5 sene taşıyacağım buraya' dedim. 'Biz güçlü olduğumuz sürece siz daha güçlü olacaksınız, artık isminiz Mery, Mari değil isminiz Hasan, iminiz Hüseyin' dedim. 'Kader sizi orada bırakmış bizi de burada bırakmış, her kaderin üzerinde bir kader vardır, siz orada Osmanlı kalelerinin bekçilerisiniz' diyorum. Burdaki insanların korunması için onları bırakamayız, biz onları kendi hallerine bırakmayız, onların yanında olmalıyız."

Zaman zaman Bulgaristan'daki bürokratları ve yöneticileri ziyaret ettiğini anımsatan Vali Şahin, "Geçen Haskova Belediye Başkanı seçilen eski Haskova Valisi Dobri Belivanov'u ziyarete gittim. Belinov, 'Türkler'i Bulgarlar'dan üstün tutacağım' dedi. 'Aman belediye başkanım sen Türkleri de Bulgarları da eşit tut yeter' dedim. 'Türkler sayesinde seçildim' dedi memnuniyetini söyledi, sözde Ermeni Soykırımını kabul eden meclis kararıyla ilgili çalışma yapacağını, ilk icraatinin bu olacağını söyledi" diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Anadolu ve Rumeli'nin birbirinden hiç bir zaman ayrılmaz olduğunu söyledi.

Birliğin kurulmasının Balkanlar'a yapılacak hizmetler açısından önemine vurgu yapan Gürkan, şunları kaydetti:

"Trakyalılar'ın şöyle bir rahatsızlığı vardır, devlet büyüklerimiz, siyasi liderlerimiz bu hatayı yaparlar Anadolu ifadesi çok kullanılır, bunda bir art niyet yoktur, Ulu Önder Atatürk'ün Misak-ı Milli'sinden hareketle Anadolu ve Rumeli'ni bir bütün gördükleri için böyle konuşurlar, biz Rumelililer, Trakyalılar bundan biraz alınırız. Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği batı medeniyetidir, Osmanlı döneminde de yöneliş batıya doğrudur. Bir aykırılık söz konusu değildir, Bu anlamda baktığımızda mitolojideki Janus gibi iki taraftada yüzü olan bir toplumuz. Bir tarafımız doğuyu bir tarafımızda batıyı temsil ederken geçişi sağlamakta. Edirne bunun en jeopolitik somut örneği bir kenttir. Batı ile doğu arasında hem yaşayış tarzı, insan tipi, folklorü ve sosyal yaşamıyla bunu temsil eder.

Muhacirler dürüst insanlardır, devletini kandırmaz, insanları kandırmaz aldatmaz. Bunda her bir muhacirin kendinin yada atalarının doğup büyüdüğü toprakları kaybetmiş ve anavatanı ebedi yurt olarak sahiplenmişliğinin büyük etkisi vardır. Biz muhacirler için birbirinin mütemmim cüzi olan 5 temel ögemiz vardır. Bunların biri şanlı bayrağımızdır, ikincisi güzel dinimiz İslamiyet'tir, üçüncüsü Türkçemiz'dir, dördüncüsü bizi biz yapan coğrafyadır, şehit kanlarıyla vatan toprağıdır ve beşincisi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Böyle bir birliğin kurulmasına öncülük ettiği için Edirne Valisi Şahin'e teşekkür ediyor, her türlü desteği de vermeye devam edeceğimizi bildiriyorum."

Platform Başkanı Soydan ise Anadolu kadar Balkanlar'ın da vatan toprağı olduğunun altını çizdi.

Gözyaşı ve savaş coğrafyası olarak bilinen Balkanlar'ın Osmanlı dönemindeki hoşgörü ve barış ortamından bahseden Soydan, şöyle konuştu:

"Vatan toprağından bahsedeceksek, Anadolu kadar Balkanlar'da Türkler için vatan toprağıdır. İlk yerleşim MÖ 44 binler varsayılırsa yaklaşık 46 bin yıldır, Balkanlar'da yaşam var. 46 bin yıldır da Balkanlar'da savaş var, göz yaşı var. Yalnızca iki dönem huzurla yaşamış Balkanlar birisi Pax Romana ve Pax Ottomania dönemleri. Osmanlı'yla birlikte evlad-ı Fatihan dediğimiz Anadolu'nun çeşitli yerlerinden vatan evlatları gitmiş. Balkan Savaşları'yla Türkler'in Balkanlar'daki gücünü kaybetmesinden sonra pek çok insanımız geri dönmüş aileleri arkalarında bırakarak, Ulu Önder Atatürk'ümüzün de doğduğu topraklar yine Balkan topraklarıdır.

Bu topraklarda bıraktığımız insanlar için zaman içerisinde çeşitli dernekler kurulmuş, sivil toplum kuruluşları oluşturulmuş. Sayın Valimizin önderliğinde Trakya'da Balkanlar'a yönelik faaliyet gösteren tüm sivil toplum örgütlerini bir çatı altında toplayacak bir platform oluşturduk."

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Şahin, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Gürkan, Dışişleri Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Murat Yörük, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Soydan platform yönetim ofisinin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500