Trafik Kazalarında Kamçı Yaralanmasından Kadınlar Daha Fazla Etkileniyor

Trafik Kazalarında Kamçı Yaralanmasından Kadınlar Daha Fazla Etkileniyor

16.01.2014 13:58 | Son Güncelleme: 16.01.2014 13:58
Trafik Kazalarında Kamçı Yaralanmasından Kadınlar Daha Fazla Etkileniyor

Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal, trafik kazalarında ani ve sert frenlerde vücudun yaptığı istemsiz hareketlerin boyunda zedelenmeye neden olabildiğini belirterek, “Özellikle arkadan çarpma sonucu ortaya çıkan trafik kazalarında vücudun istemsiz olarak kamçıya benzer bir hareket yaparak salınması olarak tanımlanan whiplash travması, yani kamçı yaralanması boyunda hasara neden olabilir.

Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal, trafik kazalarında ani ve sert frenlerde vücudun yaptığı istemsiz hareketlerin boyunda zedelenmeye neden olabildiğini belirterek, “Özellikle arkadan çarpma sonucu ortaya çıkan trafik kazalarında vücudun istemsiz olarak kamçıya benzer bir hareket yaparak salınması olarak tanımlanan whiplash travması, yani kamçı yaralanması boyunda hasara neden olabilir.” dedi.

Bu durumun özellikle arkadan darbe alınan kazalarda belin kemerle sabit tutulduğu ve başın önce şiddetlice arkaya ve daha sonra öne atılması sonucu oluştuğuna işaret eden Dr. Burak Esendal, whiplash travması yaşayanların yüzde 90 oranında vücudun yaptığı istemsiz hareketin saatte 0-20 km hız ile oluştuğuna işaret etti. Esendal, “Bu durumda bireyde herhangi bir kırık bile oluşmazken, boyundaki yumuşak dokuda zedelenmeler olur. Aynı zamanda birkaç omurun yerinden kayıp kilitlenmesi ve hareket edememesi görünen bir sonuçtur.” diye konuştu.

Kamçı yaralanmasının tipik olarak araba kazalarında yaşandığını ancak spor veya düşmelerde de görülebildiğini belirten Dr. Esendal, bu tip yaralanmaların tek bir belirti ile tespit edilemeyeceğini söyledi. Kamçı yaralanması sonucu doku hasarlarına sıklıkla rastlandığını dile getiren Dr. Esendal, “Sıklıkla boyunda kas zorlanması, eklem çıkığı, bağlarda hasar, kaslarda ve eklemlerde kanama ve sinir dokusunda aşırı gerilme olarak görülür. Buna benzer hasarlar vücudun başka yerlerinde de oluşabilir.” şeklinde konuştu.

“BEL VE BOYUNDA DEĞIŞIME NEDEN OLABILIYOR”

Trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan şikayetler arasında en sık rastlananın; boyun ağrısı, baş dönmesi, boyun kasılması, baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı, kol ağrısı ve uyuşmaları, konsantrasyon bozukluğu, ışığa duyarlılık, unutkanlık ve stres olarak sıralayan Dr. Esendal, kaza sonrası kamçı yaralanmasına işaret edecek belirtilerin hemen ortaya çıkmayabileceğini dile getirdi. Dr. Esendal belirtilerin birkaç gün içerisinde başlayabileceği gibi haftalar hatta seneler sonra bile kişiyi rahatsız edecek bir hastalığı tetiklemiş olabileceğini belirtti.

ORTA YAŞLILARDA DAHA ÇOK

Dr. Burak Esendal, genel olarak çok genç ve çok yaşlı insanlarda kamçı yaralanması geçirme oranlarının daha düşük olduğuna dikkat çekerek, “Araştırmalar kamçı yaralanmasının diğer yaş gruplarına göre; 21 yaşından gençlerde yüzde 17, 60 yaş üzerindeki insanlarda ise yüzde 2 daha az görüldüğünü ortaya koyuyor. Yaşlılarda boyun yıpranması daha fazla görülüyor çocuklarda ise boyun kasları daha kısa olduğu için daha az sorun yaşanıyor. Ingiltere kaynaklı araştırmalara göre, kadınlar daha ince boyunlu oldukları ve kas yapıları daha nadir olduğu için bu tip kazalardan daha fazla etkileniyor." şeklinde konuştu.

KALICI HASAR YAPABILIR

Yaralanmadan 6 ay sonra devam eden şikayetlerde bulgunun kronik olarak değerlendirildiğini anlatan Dr. Esendal, sözlerini, “Araştırmalar hastaların yüzde 30-40’ının farklı şekillerde kronik rahatsızlıklar yaşayacağına ve yaklaşık yüzde 10’unun günlük hayatını etkileyecek derecede ağır kalıcı rahatsızlıklar yaşayacağına işaret ediyor” diye sürdürdü.

Dr. Esendal, kamçı yaralanması geçiren bireylerin boyun bölgesindeki yıpranmaların normal bir insana göre 6 kat daha hızlı oluştuğunu belirterek, “Ayrıca bu hastalarda boyunda ağrı ve sertlik, sırtta, omuzda ve kollarda yansıyan ağrılar, çene eklemi ağrıları ve baş ağrısın, kireçlenme, boyun düzleşmesi, omurlar arası daralmalar, kıkırdak yıpranmaları, boyun fıtığı da görülebilir. Yıpranmış omurların bir parçası sinire dokunup böylece kolda uyuşma yapabilmektedir.” bilgisini aktardı.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title