Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı - Haberler
Haberi Paylaş

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

İstanbul, Ankara ve Bursa’nın ardından İzmir’de de trafik dedektifleri için ilk ders zili çaldı.

İstanbul, Ankara ve Bursa'nın ardından İzmir'de de trafik dedektifleri için ilk ders zili çaldı. Çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanmaları amacıyla düzenlenen projenin İzmir durağında 300 öğrenci uygulamaları eğitimle bilgilendirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği ve Uluslararası Polis Birliği Türkiye ortaklığında OPET'in desteği ile hayata geçirilen 'Trafik Dedektifleri' projesi İzmir durağında 300 7'inci sınıf öğrencisini uygulamalı eğitim programı ile bilgilendirdi. Bostanlı Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nda gerçekleştirilen uygulamalı eğitime İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve OPET Yönetim Kurulu üyesi Nurten Öztürk ile öğrenciler katıldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan OPET Yönetim Kurulu üyesi Nurten Öztürk ticari bir şirket olmanın dışında toplumsal sorunlara karşı duyarlı olduklarını dile getirerek, "Trafik bilinci konusunda da inanıyoruz ki başaralı olacağız. Dünya üzerinde trafik sorunu geri kalmış ülkelerde daha fazla can alıyor. Projeler dağınık şekilde yapılmış ve sonuç alınamamıştır. 3 yılda 1,5 milyon çocuğumuzu eğitmeyi planlıyoruz. Bilinçli sürücüler haline geldikten sonra belki yapılacak çekilişlerle ilk araçlarını da bizler teslim edebiliriz" dedi.

"TÜRKİYE'DE YÜZDE 1"

İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da söz konusu projenin önümüzdeki günlerde 10 ilde yapılacağını ve üç yıl süre ile Türkiye geneline yaygınlaştıracaklarını hedeflediklerini söyledi. Trafiğin Türkiye genelinde temel sorun olduğunu hatırlatan İl Emniyet Müdürü Uzunkaya gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farklıkları örneklendirdi. Özellikle çevre ve yol yapılanma düzenlemelerinin Avrupa'da trafik sorununa karşı yüzde 20-25 oranında çözüm niteliği taşıdığını açıklayarak Türkiye'de bu rakamın yüzde 1'lerde olduğunu belirtti. İl Emniyet Müdürü Uzunkaya şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkelerde bilimsel araştırmalar ve tespitler hep şu veriyi ortaya koyuyor; 'trafiğin temel unsuru olan insan, dört ana kategorinin de ana unsurudur. Toplumsal bilinçlenme ve eğitim. Trafik sorunun çözümünde bunun yüzde 60 oranında etken faktörü söz konusudur. Trafikte alt yapı ve çevre düzenlemesi-iyileştirmesi. Avrupa ve ülkemizde yüzde 20-25 oranla dönemle değer kazandığını görüyoruz Geri kalan yüzde 18'lik kısmı ise trafikte cezai işlemlerdir. Çevre ve alt yapı koşunda hiçbir zaman arzu edinilen başarıya ulaşılamadı. Etken rolü yüzde 1'lerde esasında belirleyici yüzde 20-25 olan oran. Avrupa'da Londra'da trafik kazalarında çevre ve yol yapılanmaların yüzde 18 -20 payı varken Türkiye'de bunun yüzde 1 olarak görülmesi büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Denetimler sık yapılır cezalarda alabildiğince toleranssız uygulanırsa sorun çözülür dile bir algı var. Trafikte yol kullanıcıları en temel ve etken unsur. İlla sürücü olması gerekmiyor. Yolcu olarak da yaya olarak da yol kullanıcısıyız. Dolayısı ile bu gençlerimiz yarının trafiğin temel insan unsurunu oluşturacak gençlerimiz duyarlılığa uygun motiflerle yetiştirilirlerse geleceğe en önemli katkı sağlamış olacağız. Trafik Dedektifleri kartlarını alarak tam tersi uygulamaları görünce çelişkiler yaşayacaksınız. Duyarlılıklar ve kurallar öğreneceksiniz ama tam tersi bir toplumla karşılaşacaksınız. Buradan aldığınız eğitimlerle çok bilmiş yaşından çok büyük insanlar gibi uyarın. Onlar sizi kırmızı ışıkta geçirince siz tam tersi yapın onları durdurun."

İzmir Valisi Mustafa Toprak da öğrencilerin aldıkları eğitimlerle günlük hayatta ikaz ve uyarıcı kişi olacaklarını dile getirerek, " Biz bu bilinci aşıladıktan sonra zemin daha sağlam olacaktır. Hayatın her bir noktasında hep eğitim ve bilinç düzeyi ile karşılaşıyoruz. İzmir'de bu anlamda en yüksek seviyelerde olan bir kent. Trafik konusunda da güzel bir sonuç yakalayacağımızı düşünüyorum. Şüphesiz ki bizler aklımızı ve bilincimizi doğru kullandığımız zman kazaya da kurban gitmeyiz sakat da kalmayız" dedi.

"İZMİR'DE TRAFİK SORUNU A'DAN Z'YE TARTIŞILIYOR"

İzmir'in hızlı büyüyen bir kent olduğunu ancak trafik sorununun gün geçtikte artan bir problem haline dönüştüğünü belirten Vali Toprak şöyle konuştu:

"İzmir'de trafik sorunlarının A'dan Z'ye tartışıldığını ve sorunlara uygulamada herkesin birbirine katkı sağlaması gerekiyor. İzmir kadim bir kent ve hızlı büyüyen bir kent. Tabiat varlıkları olan kentlerin planlaması 200 yıl önce olan kentlerin bir de son 30-40 yıllardaki göçlerle birleştiğinde yeni caddeler olmadığı zaman, İzmir'in 50 yıl öncesindeki bu apartmanlar bu kadar yüksekte miydi? Yolları da yapacağız ana arterleri açacağız trafik polisleri de koyacağız ama biz bilinç düzeyimizi kurla ve kaidelere uyma duyarlılığımızı da arttıracağız."

HEDEF 1,5 MİLYON ÇOCUK VE GENÇ

Eğitim programının ardından Bostanlı Ortaokulu ile Atakent İlkokulu öğrencilerine Trafik Dedektiflik kartı verildi. Komiser Yardımcısı Güner Baki ve Polis Memuru Kazım Soyman tarafından öğrenciler trafiğin tanımı, trafikte yolcu güvenliği ile emniyet kemeri kullanımının önemi ve sinyalizasyonlar hakkında ilk derslerinde bilgilendirildiler. 'Trafik Dedektifleri' projesi kapsamında 3 yıl içerisinde Türkiye'de toplam 3-17 yaş arasındaki toplam 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefleniyor. - İZMİR

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

Trafik Dedektifleri İçin İzmir'de İlk Ders Zili Çaldı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title