Haberler » Ekonomi » Haber

Trafik Cezalarını Erken Ödeyene İndirim Geliyor

İçişleri Bakanlığı, Başta Alkol, Kırmızı Işık, Aşırı Hız ve Emniyet Kemeri Kullanmama Suçlarına Karşı Yaygın Bir Denetim Ağı Başlatırken, Yeni Yıldan İtibaren Suçlara Uygulanan Cezalar da Artıyor.

Trafik Cezalarını Erken Ödeyene İndirim Geliyor

İçişleri Bakanlığı, başta alkol, kırmızı ışık, aşırı hız ve emniyet kemeri kullanmama suçlarına karşı yaygın bir denetim ağı başlatırken, yeni yıldan itibaren suçlara uygulanan cezalar da artıyor.

Ancak, tebliğinden itibaren 15 gün içinde para cezasını ödemek isteyenlere önemli oranda indirim uygulanacağı ve hangi suçun cezasına ne kadar indirim yapılacağı da belirtildi.

YAYGIN DENETİM: Halen Trafik Denetim Şubelerinde toplam 450 radar bulunmasına rağmen, 200 yeni radar cihazı daha alınıyor. Radarlar seyir halinde de de denetim yapacak ve bu amaçla 200 yeni araç daha alınacak. Yıl içinde en az 5 araçtan birinde mutlaka alkol denetimi yapılacak. Bu denetimleri eksik olarak yaptığı belirlenen trafik şubelerinin personeli ve yetkilileri hakında soruşturma açılacak.

HEM CEZA, HEM İNDİRİM: 1 Ocak 2008’den itibaren trafik suçlarına uygulanan cezalar da zamlı olacak. Ancak, cezasını 15 gün içinde yatıranlar, zamdan etkilenmeyecek. Örneğin 55 YTL’lik trafik para cezasına çarptırılan sürücü, zamanında ödeme yaparsa 55 YTL yerine 41 YTL verecek. Uygulamanın yeterince halka anlatılamadığını belirten yetkililer, ceza indiriminin iyi duyurulması halinde vatandaşların ödemeleri zamanında yapacağı görüşünde olduklarını söylediler.