Trabzonspor Maçının Ardından Fatih Terim

Trabzonspor Maçının Ardından Fatih Terim

Fatih Terim, maç sonrası yaptığı açıklamada 'Sezon başından beri dayandık ama bir insan nereye kadar dayanır bilemiyorum.' dedi.

Trabzonspor Maçının Ardından Fatih Terim

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu 4. hafta maçında Trabzonspor'la 0-0 berabere kaldıkları maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, beklemedikleri bir kayıp yaşadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Açıkçası beklemediğimiz bir puan kaybıydı ama Trabzonspor iyi bir takım. Her zaman her şeyi sahanın içinde yapabilecek bir ekip. Golü bulamayınca, bu tip maçlarda telaş başlıyor. Kısa sürede bu kadar büyük maçı kaldırmak da kola değil. Golü bulamayınca maalesef böyle bir hal gördük oyuncularımızda."

Fatih Terim, karşılaşmanın hakemiyle ilgili bir soru üzerine, "Sezon başından beri dayandık ama bir insan nereye kadar dayanır bilemiyorum. Söyleyeceklerimi sezon sonuna bırakmak istiyorum. Muhakkak çok şey söyleyeceğim, söyleyecek çok şey var. Kişilere, kurumlara, daha önceden belirlenmiş stratejilere, daha evvelden yapılan planlamalara söyleyecek çok şey var. Hepsine biraz sert ve ağır olacak ama sabredip, sezon sonunda muhakkak paylaşacağım herkesle bunları. Hakikaten söylenecek çok şey var. Bugün için söyleyeceklerim, içinden çıkılmaz gibi görünen bu ortamda daha fazla derin yara açabilir. 'Ya sabır' diyerek ve sezonu konuşmanın sözünün vererek gideceğim. Biraz sabredin, az kaldı" ifadesini kullandı.

Trabzonspor'la ilk oynadıkları maçla ilgili olarak Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın ifadelerinin sorulması üzerine Terim, büyük bir camianın teknik adamı olmanın ve o yükü taşımanın zorluğuna değinerek, "Üstelik 1 yıldır da çok zor, stresli günler yaşıyorlar. İnsanın onu kaldırması çok kolay değil. Biz de o günlerde böyle hatalar yaptık, hala da yapmaya devam ediyoruz. Hoşgörülü, saygıyla yaklaşmayı bilmeliyiz. Bir insan kendi emekleri için saygı istiyorsa, önce bu saygıyı diğer insanların emeklerine göstermelidir. Büyük camialarda böyle çalkantılar kolay olmuyor ama sonuç itibariyle, hem hoşgörüyü hem saygıyı göstermeyi bilmek lazım" şeklinde konuştu.

Tecrübeli teknik adam, bu sezonda şampiyonluğun ayrı bir değeri olup olmadığı yönündeki soruya ise, "Şampiyonluğun değeri hep aynı. Artı bir değeri yok ama ne zaman oluruz onu bilmiyoruz. Artık her gün başka bir futbol dışı gündemle oyuncuların da konsantre olması kolay değil. Herkes kendi kafasına göre bir şeyler yapıyor, futboldan bir şeyler almaya çalışıyor. Vermeyi düşünen çok az. Her gün yeni bir gündemle uyanıyoruz. Oyucuların bu kadar işin arasında çıkıp oynamaları bile mucize bence. Tarifi imkansız, daha önce görülmesi mümkün olmayan bir kategori oynuyoruz. Bakalım, Allah nasip ederse şimdilik 2 maç kaldı. Bu sizim tahminiz. Sonra 3 maç daha konulup, hatır kupası eklenebilir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun GalatasarayPFDK'ye sevk etmesine değinen tecrübeli teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun için işlerimizin zor olduğunu söylüyoruz hep. Şu an söylemek istediğimiz tonlarca şey var ama söyleyemiyorum. Söylemek istemiyorum. Federasyonun böyle bir tasarrufu var. 10 aydır niye yoktu? Ceza verebilecek mi? Verecek mi diye sormuyorum. Bu ülke ne zarar gördüyse, 'Desinlerciler'den gördü. Galatasaray Kulübü ve camiasının, hafızalarımız iyi tazeleyin, bundan 1,5-2 ay önce, hiç birleşmediği kadar birleşmesi gerektiğini burada söyledim. Şimdi anladınız mı ne demek istediğimi. Futboldan başka her şeyle uğraşıyoruz. Kazanalım, kaybedelim, oynayalım ama hayır. Hep kavga dövüş içindeyiz. Uzak kalmaya çalışıyoruz ama bize de sirayet etti. Böyle bir söylemden oyuncuların da etkilenmemesi mümkün değil. Okuyorum kulüplerin deklarasyonlarını. Ceza vermeleri gerekir ama veremezler. Bir Galatasaraylı olarak da çok üzgünüm, futbola bu kadar emek vermiş bir insan olarak da. Kazanıp kaybetmekte sorun yok. Ama işin başka boyutuyla ilgilenmekten, sahaya bir türlü inemiyoruz. Bugünkü maçın sonucuyla ilgili söylemiyorum bunu."

Bu yılki gibi bir sezonda Galatasaray'ın başına dönmekten pişman olup olmadığı sorusu üzerine Terim, "Hayır değilim. Trabzonsporla berabere kaldık diye dünyanın sonu değil. Galatasaray takımı bunu telafi edecek güçtedir, şampiyonluğun en güçlü adayıdır ve gerektiği yerde istediğini alacak güce sahiptir. Herkesin beğendiği bir takım ortaya çıktı. Galatasaray'ın ihtiyacı vardı geldim. Burnunuzdan getirdiler mi? derseniz, evet ama burası benim kulübüm ve elimden geleni yapıyorum. Galatasaray'ın duruşunun ne olduğunu da iyi bilirim. Bazılarına da öğreteceğiz" şeklinde konuştu.

Galatasaraylı futbolcu Johan Elmander, iyi oynamadıklarını ifade ederek, "Genel olarak çok iyi bir maç çıkardığımız söylenemez. Belki günümüzde değildik, belki bazı bölümlerde biraz şahsi oynadık gibi geldi. İşimizi zorlaştırdık. Biraz da gergindik sanırım" ifadelerini kullandı.

Yaşanan gerginliğin nasıl atlatılabileceği yönündeki bir soru üzerine, esprili bir şekilde, "Tam anlamıyla cevabını bilsem, hocama söylerdim" diyen İsveçli oyuncu, "Her zaman takip etmek, edilmekten daha kolay. Arkamızdan Fenerbahçe geliyor ve şu anda fark 3 puan. Bu sistemde hemen kapanabilecek bir fark" yanıtını verdi.

Elmander, Fenerbahçe maçında olduğu gibi Trabzonspor maçında da çok gol pozisyonuna girmelerine karşın, sonuca gidemediklerini hatırlatarak, bu gibi durumların futbolda yaşanabildiğini vurguladı.

Emre Çolak da, Trabzonspor'a karşı önemli puanlar yitirdiklerini dile getirerek, "Bu beraberliği hiç hesaba katmamıştık ama kendi sahamızda şanssız iki maç oldu. Bir türlü gol atamadık. Pozisyon da bulduk ama olmayınca olmuyor" diye konuştu.

Önlerinde 2 maç kaldığını aktaran Emre, "Kazanıp önümüze bakacağız. İnşallah şampiyon oluruz. İki maçımızı da alıp şampiyon olabiliriz, bu gücümüz var" dedi.

Eboue ise skordan dolayı üzgün olduklarını belirterek, "Kendi sahamızda çok önemli 2 puan kaybettik. Bunu bir kenara bırakmalıyız. Önümüzde önemli bir Beşiktaş maçı var. Tek yapmamız gereken kendimiz gibi oynamak" ifadesini kullandı.

"FUTBOL KONUŞMAK İSTEMİYORUM. FUTBOLUN OLMASI İÇİN ADALETİN VE BARIŞIN OLMASI GEREKİYOR"

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş ise bu ve bundan sonraki iki maçta futbol konuşmak istemediğini ifade ederek, "Futbolun olması için adaletin ve barışın olması gerekiyor. Özellikle barışın olmadığı bir adalet olmaz. Adalet ararken barışı da kaybedeceğimizi düşünüyorum. Şu anda tehlikeli bir gidişteyiz. Bugünkü maçta biz yeneriz, Galatasaray yenebilir, berabere kalırız, şampiyonluk kaybedilebilir, kazanabilir ama kitleleri tahrik eden bir anlayışla hiçbir yere varamayız. Şu anda o durumdayız. Gizli bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Futbolun birleştirici unsurunu maalesef ayrıştırıcı duruma getirdik. Onun için yetkililerin sorumlu olmasını söylüyorum. Medyadan sorumlu olmasını diliyorum. Çok tahrik var. Bunun sonu yok, bu gidiş iyi gidiş değil" dedi.

Şenol Güneş, hafta sonunda Fenerbahçe ile kendi sahalarında yapacakları maç için taraftarlarına seslenerek, şöyle devam etti:

"Taraftarlarıma söylüyorum. Bizim sahamıza gelecek Fenerbahçelilerle hiç ilgilenmeden, hatta 'hoşgeldin' bile demeden, çiçek de vermeden, herhangi bir taşkınlık yapmadan gelsinler, nefeslerini bitirinceye kadar bize destek olsunlar. 3 puan alıp, onları gönderelim.

Çünkü bu tehlikeli oyunun oyuncusu olmak istemiyoruz. Bize bunu yıkabilirler. Son olaylara baktığınız zaman en sonunda Trabzonspor suçlanır duruma geldiğine göre bunlar da olabilir. Maalesef haksızlığa uğrayan bir kent durumuna düşmek durumundayız. Onun için bunlar halledilmeden, futbolun bir oyun olarak oynanmasını doğru bulmuyorum. Sahadaki oyunda o yener, bu yener, hakem hata yapar, bunlar tartışılabilir, ama bugün artık bunlar tartışılmıyor."

Bir gazetecinin, "Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın geçen haftaki açıklaması sizi üzdü mü?" soru üzerine Güneş, "Evet, kesinlikle doğru. Geçen sene aynı olayı bana yaptılar. Onun konuşması önemli değil. Onu konuşturan ve destekleyenler çok önemli. Bir söz söylenmesi önemli değil, o sözün kamuoyunda oluşturulması, olgunlaştırılması ve toplum üzerinde kullanılması önemli. Aykut hoca konuşur, pas geçersiniz" dedi.

Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı'nın Trabzonspor'un teşvik verdiğini söylediğini hatırlatan Şenol Güneş, şunları söyledi: "Kenan Yaralı Trabzonspor'un teşvik verdiğini söylüyor. Hikmet Karaman'ı aradım, böyle bir şey olmadığını söylüyor. Ama yazı yazıldı, olay bitti. Böyle bir olaydan nasıl biz söz üreteceğiz? Suçlayıp, çekip gidiyor. Sonra şehir olarak ben suçlanıyorum. Ama lütfen bu insanlar, bu toplum aptal değil. Bu toplum neler olduğu görüyor. Ben en çok haksızlığa uğrayan kişiyim. İsim veriyorum. Kemal Kapulluoğlu ve Şekip Mosturoğlu döneminde benim milli takımdaki görevime son verildiği zaman, para önemli değil, 'yetimin hakkını yedirmedik' diye beyanat verdikleri yönetim tarzını oluşturanlar onlar. Bugün de aynı adamlar devrede. Hiçbir şey değişmez. Fenerbahçe maçı olağanüstü maç olacağını düşünüyorum. Sabırlı ve sağduyulu olacağız. Ondan sonra Beşiktaş maçını oynayacağız. Ama bu ligin buzdolabına konulup, elden geçirilmesi gerekiyor. Gelecek yılları kurtarmak için. Bu görünmeyen büyük bir tehlike var. Güçlüyseniz haklısınız. Herkes kendini biliyor."

Şenol Güneş, "Aykut Kocaman'dan başta sizden ve Trabzonspor'dan özür dilemesini bekliyor musunuz?" sorusu üzerine de "Özür dilemesini beklemiyorum. Onu bilerek yapıyor. O bilerek yapılan bir şey. Suçlular cezasını çekecek. Çekmediği müddetçe bunlar böyle devam edecek" şeklinde konuştu.

Güneş, ilk Etik Kurulu raporunda Trabzonspor'un temiz olduğunun belirtilmesi üzerine, sözlerini şöyle tamamladı: "Bahsettim kimlerin ne olduğunu. Bugün herkes biliyor. Hukuken aklanabilirsiniz, vicdanen aklanamazsınız. Hukuka uydurursunuz. Çünkü Türkiye'de böyle. Size söyledim, benim canım yandı. Size isimler verdim. Benim yaşım 60. 10-15 yaşında futbolculuğun serseri, ahlaksızlık işi olmadığını ispatlamak için yıllarca oynadım, hiç değişmedim. Olabildiğince sakin kalmaya çalıştım. Bugün benim canım yanıyor. Bugün geçen 45 yılıma üzülüyorum. Keşke o günler olsaydı. Serseriler, ahlaksızlar işi olsaydı daha iyiydi. Şu an çok daha tehlikeli bir durumdayız."

Güneş, yayıncı kuruluş Lig TV'ye yaptığı açıklamada, şu anda Türkiye'de çok tehlikeli bir durum olduğunu savunarak, "Sadece futbol olarak değil, her alanda. Bana göre Güneydoğu olaylarından daha büyük olaylar görüyoruz şu anda. Gizli bir tehlike büyüyor. Daha dikkatli olmak gerekli. Ben bunu söylerken önünü açmış gibi görünüyorum ama tam tersini söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Trabzonsporlu futbolcu Giray Kaçar, 4 gün önce Galatasaray'ya yenildikleri maçtan sonra Fenerbahçeli bazı yorumcular ve taraftarların kendileri hakkında çok kötü eleştirilerde bulunduğunu kaydederek, "Burada Galatasaray'dan puan aldık, rakibimize çok ağır hasar verdik. Ancak şimdi Galatasaraylı taraftarlar ve yorumcular bizlere eleştiri oklarını yöneltecekler. Türk futbolunun nereye gittiğini merak ediyorum. Bizleri bu duruma getirenlerden hesap sorulmasını gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Maçta pozisyonlara girdiklerini ve gol kaçırdıklarını anlatan Giray, "Biz onurlu gururlu mücadele eden Trabzonspor'un futbolcularıyız" diye konuştu. Giray Kaçar yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada ise Galatasaray'a yenildikleri maçtan sonra Fenerbahçeli taraftarlar ve yorumcuların kendlerini çok ağır eleştirdiğini ifade ederek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

"Bugün aynı rakibe karşı sergilediğimiz mücadeleyle puan aldık. Merak ediyorum puan aldığımız zaman 2-3 gün içinde neler değişti. Bizi bu duruma getirenlere sormak gerektiğini düşünüyorum. Türk futbolunun nereye gittiğini takım olarak gerçekten merak ediyoruz. Herkesin haddini bilmesini gerektiğini düşünüyorum ben. Karşınızda Trazonsporlu futbolcular ve camiası var. Bizler onurumuzla, gururumuzla mücadele eden futbolcularız. Rakip kim olursa olsun galibiyet için sahaya çıkıyoruz. Bugün de gösterdik bunu. Çok iyi bir futbol sergiledik, kontratak oyunu sergiledik. Golleri atmış olsaydık bugün buradan çok farklı bir skorla ayrılacaktık."

Glowacki de Trabzon'da Galatasaray'a üzücü bir şekilde yenildiklerini belirterek, "O maçtan sonra bu maç daha da önem taşıyordu. O maçın rövanşı niteliğindeydi. Kazanmayı çok istiyorduk, ama 1 puan da kötü değil" şeklinde konuştu.