Trabzonspor Başkan Adayı Hacı Yıldız: "İdolüm Aziz Yıldırım"

Trabzonspor Başkan Adayı Hacı Yıldız'dan Ligtv.com.tr'ye yaptığı açıklamada başkanlığa seçilmesi durumunda Ersun Yanal'ı gönderebileceğinin açık sinyalini verirken, yönetim tarzı olarak, "İdolüm Aziz Yıldırım." dedi.

Trabzonspor Başkan Adayı Hacı Yıldız:

Trabzonspor Başkan Adayı Hacı Yıldız'dan Ligtv.com.tr'ye yaptığı açıklamada başkanlığa seçilmesi durumunda Ersun Yanal'ı gönderebileceğinin açık sinyalini verirken, yönetim tarzı olarak, "İdolüm Aziz Yıldırım." dedi.

Ligtv.com.tr Haber Müdürü Erdem Erol'a konuşan Hacı Yıldız, ilginç açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldız'ın Erdem Erol'a verdiği röportaj:

-"TRABZON'UN ÇOCUĞUYUM"-

Sayın Yıldız, Trabzonspor kongreleri öncesi hep bir söylem vardır. Trabzon'da ikamet eden veya etmeyen başkan şeklinde. Nerede ikamet ediyorsunuz?

Ben hem Trabzon'da ikamet ediyorum, Antalya'da turizm işi yaptığımız için her sezon Antalya'da işimizin başına gidiyoruz. Trabzon'da merkezin çocuğuyum ben.

Trabzonspor'da daha önce görev aldınız mı?

Mehmet Ali Yılmaz zamanında yedek yöneticilik, Arsinspor'da başkan yardımcılığı, Türkiye Boks Federasyonu'nda 10 yıl yöneticilik yaptım. 4-5 tane sivil toplum örgütünde görevlerde bulundum.

-"FENERBAHÇE'DE BOKS ŞAMPİYONLUĞUM VAR"-

Aktif spor geçmişiniz var mı?

Boks yaptım. Milli sporcuyum, 5-6 kez Türkiye şampiyonu oldum. Trabzonspor'da, Fenerbahçe'de şampiyonluklarım var. Almanya'da profesyonel olarak boks yaptım.

Trabzonspor'da başkanlığa adaylığınız herhalde bir anda verilmiş bir karar değildir. Mutlaka bu kararın bir geçmişi vardır. Ne kadar zamandır hazırlıklarınız sürüyor?

Tam 1 yıldır hazırlıklarımız sürüyor. İşadamı arkadaşlarımızla beraber 1 yıldır hazırlık içerisindeyiz. İstanbul, Ankara, Antalya gruplarımızı hazırladık ve şimdi Trabzon'da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

-"YILDIZ VAADİYLE TRABZON'U BATAĞA SÜRÜKLEDİLER"-

Yani bir anlamda 1 yıl öncesinden Trabzonspor'un iyiye gitmeyeceğini düşünerek mi başkanlığa aday olamaya karar verdiniz ve bu yola koyuldunuz?

Trabzonspor çok kötü gidiyor. Kötü gidişine dur demek için, kaybettiği kanı durdurmak için varız biz. Yani yıldızlar alacağım gibi farklı vaadlerle gelen kişiler Trabzonspor'u hep batağa sürüklediler. Hala hayalperest insanlar var yani bazı insanlar halüsinasyon görüyor. Yani bir çöküş var Trabzonspor'da. Bu çöküşü kaldırmaya geldik biz. Şampiyonluğu bırakın, çöküşü kaldırmalıyız. Bunu hep beraber yapacağız.

-"TSTV'Yİ KURACAĞIZ"-

Akan kanı durduracağız, çöküşü kaldıracağız dediniz. Bunu yapmak için çok ciddi projelerinizin olması gerekiyor. Projeleriniz nedir?

İlk etapta tüm Trabzonsporlulara ulaşabilmek için bir TSTV projemiz var. Kolej projemiz var. Antalya Beldibi ilçesinde Trabzonspor'a tahsisten 6 tane saha yapıp yılda 1.5-2 milyon dolar gelir elde edebilmemiz için kamp ve eğitim merkezi projemiz var. Bizim Yönetim Kurulumuzda bu projeleri gerçekleştirecek arkadaşlarımız var.

Bu projelerle Trabzonspor'a sabit gelirler sağlayacağız diyorsunuz yani.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'ın nesi varsa bizim de aynısının olması lazım. Televizyon büyük gelir getirmez ama Trabzonsporlulara ulaşırız. Hollanda, Belçika, Amrerika'da yaşayan Trabzonsporlulara uydu aracılığıyla ulaşabilirim böylece. Biz coğrafi alandayız, burada köydeki insan bilen televizyonları uydu antensiz seyredemiyor. Burada herkes çanak takar. Televizyon para kazanmasa bile gerekli. Bu projeleri hızlı şekilde gerçekleştireceğiz. Kolej projemiz mesela, Trabzonlu ailelerin çocuklarını Trabzonspor Koleji'ne çekeceğiz. Okul formasında TS amblemi olduğu gibi diplomasında da TS yazacak. Bunlar hızlı yapılacak. İnşaat yaparak değil, ben markamı satacağım. Nasıl Fenerbahçe rakı yapıyorsa, ben de TS rakı yapacağım. Rakı en fazla Karadeniz'de tüketiliyor. Ben TS rakı niye satmayayım.

Bunları ne kadar zamanda hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Ben 1 sezonda kolej ve televizyonun isim hakkını satmak zorundayım. Ya giderim Yeditepe'ye, ya Bahçeşehir'e, birine satarım. Önemli olan pazarlamak.

-"150 MİLYON DOLAR BORÇ NORMAL"-

Başkan adayı olurken herhalde Trabzonspor'un mali portresini de gözönünde bulunduruyorsunuz? Medyada çıkan haberlere göre 45-50 trilyon gibi bir borçtan bahsediliyor. Ekonomik anlamda gelir gider borç tablosuyla ilgili olarak sizin bilginiz nedir?

Normalde Trabzonspor gibi büyük bir kulübün bu rakamlarda borcu olması doğaldır. Fenerbahçe'nin de, Beşiktaş'ın da, Galatasaray'ın da 100-150 milyon dolar borcu var. Ama onun karşılığında mamülleri var. Bizim de mamüllerimiz var ama 3 liralık malı 5 liraya almışlar. 3 liralık sporcuya 5 lira vermişler, kulübü borçlandırmışlar. Kulübün bu borcu o kadar da önemli değil. Bu borç sistem içerisinde çözülür. Biz hesap uzmanlarımızla ve profesyonel yönetici arkadaşlarımızla beraber geldik. Bu borç bizşm için bir şey değil, biz onu sistem içerisinde çözüyoruz.

Yani gözünüzü korkutan bir rakam değil?

Hayır. Bu rakam sistem içerisinde. Böyle borçlar her zaman olmak zorunda, yani her sezon olmak zorunda. Açık olur. Bu alacak-verecektir. Bir topçu alıyorsun 4 yıla yayıyorsun alacağı parayı. 10 tane 20 tane topçu aldığın zaman bu rakamları buluyor. Böyle borç olacak. Trabzonspor 3. Lig takımı değil. 3. Lig takımının 3-5 milyon dolar borcu var. Bu kadar borç olabilir, Trabzonspor'un mamülleri var.

-"TRABZONSPOR'DA KİMSENİN PARASI KALMAZ"-

Projelerle geliyoruz diyorsunuz. Peki Trabzonspor'un ekonomik sıkıntılarını çözebilmek adına şahsınız ve arkadaşlarınız olarak bir para koyacak mısınız ortaya?

Bir havuz yapacağız. Herkes gücüne göre verecek. Yönetim Kurulu hem maddi olarak, hem lobi olarak benim çok önümde. Onun için biz karar aldık herkes bütçesine göre havuza para verecek.

Bu paralar geri alınma aşamasına gelindiğinde sıkıntılarda yaşanıyor. Verdiğiniz paraları geri alacak mısınız?

Veren parasını alacaktır. Kimsenin parası kalmamış Trabzonspor'da. Açıklasınlar bakalım kim para vermişde alamamış. Arkadaşlarımız iş adamı. Kimsenin gelip de burada çoluğunun çocuğunun rızkını, servetini Trabzonspor'a bağışlayacak hali yok. Bunlar servet değerinde paralardır ama nedir? 12 yıl döndürmek amaçlı, ön sermaye olarak havuza bir para koyacağız. Trabzonspor bir şirkettir. Bugün Beşiktaş Başkanı parasını oraya koymuş da, parasını oraya mı bağışlayacak? 40 milyon dolar. Parasını bir şekilde alacaktır.

-"ÇALIŞMAYACAK KİŞİ LİSTEME GİREMEZ"-

Yönetim Kurulu listeniz belli mi?

Hemen hemen belli. 2-3 kişi belli değil. Ekonomik anlamda güçlü sismler Trabzon dışından. Çünkü buradan olması imkansız.

Listenizi ne zaman açıklayacaksınız?

Kongre haftasında açıklayacağım. Kongrelerde biliyorsunuz, liste matbaaya giderken değişir. Hiçbir arkadaşımın da garantisi yok yani. Buradan açıkca söylüyorum, çalışmayan, faydalı olamayacak hiçbir arkadaşımızın şansı yok.

-"KAPASİTE OLMADAN ŞAMPİYONLUĞA OYNAYAMAYIZ"-

Trabzonspor taraftarı bir yerde borca bakmıyor. Onların baktığı saha skorları, şampiyonluk konusu. Hacı Yıldız olarak projelerinizde şampiyonluktan söz ediyor musunuz. Ve hangi zaman diliminde söz ediyorsunuz?

Bize zaman verecekler, ilk önce çöküşü yukarıya kaldıracağız, bir seviyeye getireceğiz, sonra şampiyonluğa oynayacağız. Şu anda takımımız bizim küme düşmekte. Bize bir zaman verecekler, biz Don Kişotluk da yapmıyoruz burada. Aklın yolu birdir. Şu anda kümede kalmaya oynayan bir takım var, yani şampiyonluğa oynayan değil, şampiyonluk için 1-2 yıldızın kurtaracağını sanmıyorum. Trabzonspor taraftarı sporun içinden gelir, hemen hemen futbolu bilir. Onun için burada Don Kişotluk yapmaya gerek yok yani. Geleceksin buraya, takımın çöküşünü durduracaksın, takımı belli yerlere getireceksin sonra şampiyonluk diyeceksin. Kapasitesi olmayan takımın şampiyon olma ihtimali olur mu?

-"BİZİMLE ANLAŞMAZSA YANAL'A YOL VERİRİZ"-

Ziya Doğan ile yollar ayrıldı ve Ersun Yanal göreve getirildi. Seçildiğiniz taktirde Ersun Yanal ile ilgili tavrınız nasıl olacak? Yanal'la ilgili düşünceleriniz nedir?

Yönetimin bir hatasıdır bu. Kongreye gidiyorsun ve hala adaylığını açıklamamışsın. Bir hocayla anlaşması gibi bizim o kadar lüksümüz yok. Biz geldiğimiz zaman hocayla çalışmak zorunluluğumuz var. Trabzonspor'un parasını atmak gibi bir lüksümüz var mı? Veyahut da oturup hocayla bir anlaşmaya varırız, bizim sistemimize uymuyorsa hocamıza da yol veririrz. Bırakırız, çalışmayız.

Burada Trabzonspor'un ekonomik olarak bir zararı söz konusu olacak ama.

Söz konusu olacak. Anlaşabilirsek diyorum hocamızla, yani gelip bizimle anlaşması lazım yani. Bizim sistemimizde anlaşmazsa yapılacak olan ne gerekiyorsa onu yaparız.

-"TAKIMIN 3'TE 2'Sİ TRABZONLU OLACAK"-

Transfer politikanız nasıl olacak?

Transfer politikasıyla ilgili Süper Lig'de tam 37 tane Trabzonlu profesyonel futbolcu oynuyor. Binin üzerinde de liglerde oynayan Trabzonlu futbolcu var.

Bir anlamda Trabzonspor'un futbolcu yapısı Trabzon kökenli mi olacak?

En azından 3'te 2'sinin Trabzon kökenli olması lazım. O duruşu gösterebilmemiz için böyle olması gerekiyor. Trabzon kökenli bütün takımlarda oyuncu var. Bunlar Trabzonpor'da elemelere girmiş ve kaybetmiş. Galatasaray'da bize gol atan Serkan mesela, bize gelmiş gitmiş. 100'ün üzerinde de 2. Ligde oynayan futbolcumuz var. Türkiye'nin her takımında Trabzon'dan oyuncu var. Bunları bulup oynatamıyorlar Trzonspor'da. İşte görüyorsunuz oynayan futbolcuları.

-"ALBAYRAK ZARAR VERİYOR"-

Başkan Nuri Albayrak hala adaylığını açıklamış değil. Sayın Albayrak'ın adaylığıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Şu ana kadar olmadı ve zarar veriyor. Olması da zarar veriyor, olmaması da zarar veriyor. Bir hocayla anlaşmışsın ama hala adaylığını açıklamamışsın. Hoca gönderiyorsun, transfer yapabilmek için futbolcu arayışındasın, hala adaylığını açıklamamışsın. Bu insanların psikolojisini bozuyor. Anlaşmış olduğu hocanın da psikolojisini bozuyor. Hocanın kendine güveni yok. Sen hocayı transfer etmişsin, anlaşma yapmışsın adamla 3 yıllık, ama hala adaylığını açıklayamamışsın. Naıl olacak bilmiyorum.

"PROJESİ OLAN TEK ADAY BENİM"

Siz ve İbrahim Hacıosmanoğlu adaylıklarınızı açıkladınız. Sadri Şener'in adaylığı söz konusu. Bir de Başkan Nuri Albayrak'ın açıklaması bekleniyor. Herkesin aday olması durumunda kongrenin çok adaylı geçmesi Trabzonspor'a yararlı olur, yoksa zararlı mı olur?

Çok adaylı geçmesi zarar getirmez kar getirir. Herkesin kendine göre projeleri vardır ama ben görüyorum adayların hiçbirinin projesi yok. Tek projesi olan aday benim. Demek ki Trabzonspor sahipsiz değil, Trabsonspor'a sahip çıkıyorlar ki fazla adaylar var. Trabzonspor olması gereken yerde olmadığı için insanlar gelip açık yüreklilikle adaylığını koyuyorlar.

"İNANMADIĞIM KİMSEYLE BİRLEŞMEM"

Çok adaylı kongrelerde son anda bir bakarız adayların 2'si birleşmiş. Böyle bir durumda sizin fikriniz birleşmeden yana olur mu? Yoksa hayır ben kesinlikle hiç kimseyle birleşmem mi diyorsunuz?

Bakın ben hiç kimseyle birleşmem. Benim projelerim var diyorum. Kimsenin önünde proje yok. Projelerimle beraber geliyorum. Onun için birileriyle birleşme şansım yok. Eğer ben birileriyle birleşirsem insanlara ihanet etmiş olurum. Yani yönetici arkadaşlarıma ihanet etmiş olurum. Biz 1 yıldır beraber çalışıyoruz. Yani bunun semeresi gidip birinin bayrağının altına mı geçmek? Ha, Trabzonspor için herşeyi yaparız. Biz sancağın altına gireriz. Tüm fedakarlıkları yaparız ama karşımızdakine inanırsak. Projelerimizi desteklerlerse kabul ederlerse destekleriz onun dışında kendimiz kesinlikle aday olmayız. Ama hissedersek sevmediğimiz bir kişi gelip orada başkan oluyor, biz yumruğumuzu masaya vururuz. Aklın yolu bir. Ben geldiğim zaman Trabzonspor'u iyi yerlere taşıyacağıma inanıyorum. Borcun hiçbir şey olmadığına da inanıyorum. Çünkü bü borçlar bu kulüpler için normaldir. Sistemin içinde onlar. Borcunuz var, ham maddeniz var, ham maddeniz yoksa borcunuz da yok. Bu kadar basit. Ha tamam sizin ham maddeniz var da iyi ham madde değil. Yani iyi oyuncular değil. Fenerbahçe 2-3 tane futbolcusunu satsa borçlarını kapatır. Ama ben futbol takımını satsam borcumu kapatmaz. Demek ki yanlış yönetiliyor.

-"İDOLÜM AZİZ YILDIRIM"-

O zaman böyle bir durumda transfer gerekiyor.

Tabii ki. Sistemin içinde onları çözmek zorundasın. Benim 60 tane futbolcum varsa ben 60 tane futbolcuyu göndereceğim yani. Ben adam alacaksam 60 tane futbolcu bende niye duracak ki? Herkes gidecek. Yani benim 2 milyon dolara aldığım topçuyu dışarıda 300 bin dolar vermiyorlar. Bu nasıl olacak. Gelen borcum da oradan geliyor, başka bir yerden gelmiyor bizim borcumuz. Bakın başkan adayı olarak Aziz Yıldırım benim idolüm.

Neden?

Sistem içerisinde çözüyor, ben de sistem içerisinde çözeceğim. Ben masaya yumruğumu vururum, topçuyla pazarlığımı yaparım karşılıklı adam gibi, yani aynen Aziz Yıldırım gibi sistemimi çözerim. Aziz Yıldırım gücüyle nasıl çözmüşse ben de aynen öyle çözerim. Güçsüz adamın ne işi var kulüp başkanlığında? Kulüp başkanlığı yapıyorsan bir şekiklde güçlü olmak zorundasın. Ama hep maddi olarak değil, ben çok zengin gariban tanıyorum. Kendilerini anlatamayan, lafını geçiremeyen. Sistemin içerisinde çözeceğime inanıyorum, inanmasam buraya gelip aday olmam. Sistemin içinde de çözmek çok kolay. Sistem de bende mevcut. O da bende kaslın. Özelliklerimiz var demek ki. İnsanların hep bir yüzünü görüyorsunuz, ikinci yüzünü göremiyorsunuz.