Trabzon Valiliği, Dink Cinayetinin Kilit İsmi Albay Ali Öz Hakkında Soruşturma İzni Verdi

Trabzon Valiliği, Dink Cinayetinin Kilit İsmi Albay Ali Öz Hakkında Soruşturma İzni Verdi

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in Öldürülmesinde İhmali Olduğu İddiasıyla Eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve Eski İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız Hakkında Soruşturma Açılmasına İzin Verildiğini Açıkladı.

Trabzon Valiliği, Dink Cinayetinin Kilit İsmi Albay Ali Öz Hakkında Soruşturma İzni Verdi

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali olduğu iddiasıyla eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve eski İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız hakkında soruşturma açılmasına izin verildiğini açıkladı.

Okutan, Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin'nin, görevi ihmal iddiasıyla haklarında açılan dava kapsamında mahkemede verdikleri ifadeler doğrultusunda, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma açılması konusunda kendilerine yazı geldiğini belirtti. Kendisinin de konuyla ilgili müfettiş talep ettiğini kaydeden Okutan, Trabzon'a gelen müfettişlerin yaptıkları incelemeler sonucunda düzenledikleri raporu kendilerine sunduklarını, kendilerinin de raporu değerlendirdiklerini ifade etti. Raporun İl İdare Kurulu'nda görüşüldüğünü anlatan Okutan, "Daha önce yargılanmasına karar verilen iki arkadaşımız mahkemede ifade değişikliklerinde bulundu ve bu doğrultuda savcılık bizden diğer personellerle ilgili de yargılanması yönünde ön inceleme bulunulmasını istedi. Biz de müfettiş istedik. Bu çerçevede müfettişlerin raporu geçtiğimiz günlerde Valiliğimize ulaştı. Valilik olarak değerlendirmede bulunduk ve dönemin Alay Komutanı dahil 6 personelin yargılanması yönünde karar verildi." dedi.

Daha önce Albay Ali Öz hakkında soruşturma izni verilmediği iddialarının hatırlatılması ve Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin'nin mahkemedeki ifadelerinin son kararda etkili olup olmadığı yönündeki soruya ise, "O yanlış bir bilgi, daha önce biz iki personelin yargılanması yönünde karar vermiştik. Nitekim o iki kişinin ifadeleri doğrultusunda yeni değerlendirmeler yapıldı ve bu çerçevede karar verildi. Müfettiş raporları doğrultusunda valiliğimiz gereken hassasiyet göstererek kararını verdi." cevabını verdi.

Trabzon Valiliği'nce hazırlanan ve Albay Ali Öz hakkında disiplin soruşturması açılmasını kapsayan bir dosyanın da Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderildiği öğrenildi.

Kaynak: CHA