Trabzon: Türk Telekom Lig A - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Trabzon: Türk Telekom Lig A

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Spor
Trabzon: Türk Telekom Lig A

Trabzon'un Türk Telekom Lig A'da Mücadele Eden Cumhuriyet ile Yaşıt Takımı Akçaabat Sebatspor, Kuruluşunun 83. Yılında İçinde Bulunduğu Mali Krizden Çıkış Yolu Arıyor.

Trabzon'un Türk Telekom Lig A'da mücadele eden Cumhuriyet ile yaşıt takımı Akçaabat Sebatspor, kuruluşunun 83. yılında içinde bulunduğu mali krizden çıkış yolu arıyor.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'tan sonra ülkenin en köklü kulüplerinden biri olan ve Cumhuriyet ile aynı yılda kurulan Akçaabat Sebatspor'da kulübün içinde bulunduğu mali krizin yanı sıra takımın ligdeki kötü performansı kırmızı-beyazlı taraftarları üzüyor. Bir yöneticisinin İngiliz Kulübü Chelsea'nin Başkanı ünlü Rus işadamı Abramovich'den yardım talebinde bulunduğu Akçaabat Sebatspor'a 1930'lu yıllarda Trabzon'u ziyaret eden İsmet İnönü, 40 lira bağışta bulunmuş ve kendisine fahri başkanlık unvanı verilmişti. Bugünlerde ise Akçaabat Sebatspor Kulübü, İsmet İnönü'nün vermiş olduğu 40 lirayı arar duruma geldi.

17 Ekim 1923'te Sebat İdman Yurdu adıyla kurulan Akçaabat Sebatspor, 1968-69 sezonunda Türkiye birincisi oldu ve Sebat Gençlik Kulübü adıyla profesyonel bir futbol takımı olarak 3. Lig'e çıktı. 1977-78 sezonunda 2. kez Türkiye şampiyonu olan Sebat Gençlik Kulübü 2. Lig'e yükseldi. 10 Temmuz 1986'da ise 3. kez adını değiştirerek Akçaabat Sebat Spor Kulübü Derneği ismini aldı. Daha sonra uzun yıllar 2. ve 3. Lig'de mücadele eden Akçaabat Sebatspor, 2002-2003 sezonunda Mevlüt Selami Yardım başkanlığında Süper Lig'e çıkmayı başardı. Akçaabat Sebatspor, bir ilçe takımının Süper Lig'e yükselmesi dolayısıyla da eşine az rastlanır büyük bir başarı etti.

Daha sonra Mevlüt Selami Yardım'ın başkanlığı bırakmasının ardından bu göreve uzun yıllar Akçaabat Sebatspor'da asbaşkanlık yapan Veli Sezgin getirildi. Kayserispor maçıyla patlak veren şike ve bahis skandalının ardından Akçaabat Sebatspor 2004-2005 sezonu sonunda 2 yıllık Süper Lig macerasını sonlandırdı ve tekrar Türk Telekom Lig A'ya düştü.

Veli Sezgin'in görevden ayrılmasının ardından kulüp başkanlığına seçilen Şenol Bulut, içinde bulunulan zor şartlara rağmen takımı Türk Telekom Lig A'da tutmayı başardı. Bulut'un da bu görevden ayrılmasının ardından Şenol Ayvaz Akçaabat Sebatspor'un yeni başkanı oldu. Ancak Akçaabat Sebatspor bu dönemde de ligde istenilen sonuçları bir türlü alamayınca 12 Kasım 2006 tarihinde alınan kongre kararının ardından Ayvaz da kulüp başkanlığından ayrıldı.

Mali kriz içinde bulunan Akçaabat Sebatspor'un yaklaşık 7 trilyon borcu olduğu öğrenilirken, Cumhuriyet'le yaşıt 83 yıllık kulübün tarihinde ilk kez böylesine büyük bir krizle karşı karşıya kaldığı kaydedildi. Şimdi herkes 12 Kasım'da yapılacak kongreden çıkacak sonucu beklerken, yeni yönetimin kulübün içinde bulunduğu olumsuz şartları düzeltip düzeltemeyeceği ise merak ediliyor.

İhlas Haber Ajansı - Spor Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title