Trabzon: Trabzonspor, Hakem Camiasına Güveniyor

Trabzonspor Kulübü Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, kulüp olarak tüm hakem camiasına ve kuruluna güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Trabzon: Trabzonspor, Hakem Camiasına Güveniyor

Trabzonspor Kulübü Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, kulüp olarak tüm hakem camiasına ve kuruluna güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde haftalık basın toplantısını düzenleyen Zeyyat Kafkas, 2006-2007 futbol sezonuna iyi bir başlangıç yapamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Bu yıl takıma 15 yeni oyuncu katıldığını ve henüz sezon başı olması nedeniyle de lige tam anlamıyla hazır olmadıklarını belirten Kafkas, önlerine bir takım engeller çıktığını, fakat Trabzonspor gibi bir takımın bu tür mazeretlerin arkasına sığınacak takım olmadığını kaydetti.

Trabzonspor camiasının hep birlikte takıma destek olması gerektiğinin altını çizen Kafkas, ligin ilk iki maçında karşılaştıkları rakiplerinin oturmuş kadrolara sahip iki takım olduğunu bu nedenle henüz tam anlamıyla hazır olmayan Trabzonspor'a karşı iyi mücadele ettiklerini ve hakem faktörlerinin de etkisiyle puan aldıklarını ileri sürdü. Vestel Manisaspor maçının hakemi Cem Deda'nın da çok kötü bir yönetim gösterdiğini savunan Kafkas, yapılan hataların Hakem Cem Deda'nın formsuzluğundan kaynaklandığını ve henüz lige hazır olmadığını düşündüklerini söyledi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Trabzonspor Kulübü Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, hemen sezon başında hakemlerden şikayet etmeye başladıklarının hatırlatması üzerine, "Hakemlerden yakınmak ifadesini kabul etmiyoruz. Yönetim kurulu olarak 9 aydır görevde bulunuyoruz ve bu süre zarfında hakemler hakkında hiç birşey konuşmadık. Ancak Vestel Manisaspor maçında stadyumdaki 20 bin kişinin tepkisi, tüm hakem hocalarının tepkisi var. Biz de tepkimizi dile getirebiliriz. Trabzonspor'un haklarına tecavüz edilecek bir durum olacaksa, her maçta bu olursa biz de bunu her maçta yaparız" diye konuştu.

Hakem camiası ve kuruluna güvenlerinin tam olduğunu da ifade eden Kafkas, 4 büyük takımın kendi aralarında yapacağı maçları FIFA kokartlı hakemlerin yönetmesinin daha iyi olacağı görüşünde olduklarını söyledi.

"Henüz yolun başındayız ve camia olarak da iyi yoldayız" diyen Kafkas, "Lazaroni'nin isteği doğrultusunda takıma 1-2 tane daha oyuncu katacağız. Henüz yeni bir ekibiz ve bu takıma sahip çıkmalıyız. Biz yönetim kurulu olarak teknik kadromuza ve futbolcularımıza güveniyoruz. Puan kaybettiğimiz iki maçta verdikleri mücadele ile de bu güveni hakettiklerini düşünüyorum" dedi.

Transferlerle ilgili soruları da cevaplayan Kafkas, yönetici Faruk Kanca'nın Brezilya'da çok uzun kaldığı şeklinde bir düşüncenin bulunuduğunu, ancak bunun Brezilya'daki şampiyonanın bitmemesinden ve transfer edilmesi düşünülen üç ismin de finale kalan takımlarda forma giymesinden kaynaklandığını kaydetti. Kanca'nın ileriye dönük bilgi ve notlar aldığını da belirten Kafkas, "Kanca, hocamızın vermiş olduğu 5 isim üzerinde bir transfer yapıp gelecek. Biz transfer yapmış olmak için transfer yapmıyoruz. Bu beklentiyi yerine getirmek için arkadaşımız 20 gün önce de bir oyuncu alıp gelebilirdi. Ama Trabzonspor'un parasını sokağa atamayız. Takıma direk katkı yapacak oyuncuları almak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kafkas, "Vestel Manisspor maçı sonrası Kulüp Başkanı Nuri Albayrak'ın yaptığı açıklamalarla ilgili olarak Hakem Cem Deda'nın Albayrak'ı mahkemeye verileceğini öğrendik? Bu doğru mu?" şeklindeki sorusu üzerine ise "Bize gelen bir tebligat yok. Başkanımız Nuri Albayrak'ın futbol geçmişi 20 yıla dayanıyor. Vestel Manisaspor maçından sonra yaptığı açıklamadan dolayı başkanımızı eleştiren futbol kamuoyu, eleştirilerine Albayrak'ın tarzının sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı olduğunu ve açıklamaya hayret ettiklerini ifade ederek başlamışlardır. Dolayısıyla gerçekten hakkımızın gaspedildiği ve Trabzonspor temsilcisinin de Nuri Albayarak olduğuna göre maçtan sonra sıcağı sıcağına yanlış bir kelime kullanmış olabilir. Ama orada, 'Futbol müsesesinin çok önemli bir müessese olduğunu, bu mesleğe adım atacak olan insanların babadan oğula, dededen toruna değil de, kendi becerisi, bilgisi, görsel başarısı ve yeteneği ile bu mesleğe adım atması gerektiğini' ifade etmiştir" diye cevapladı.

Vestel Manisaspor maçında hak etmedikleri bir puan kaybına uğradıklarını, ancak takımın mücadelesinden çok memnun olduklarını tekrarlayan Kafkas, ligin uzun bir maraton olduğunu, son haftaya kadar şampıyonluğu kovalayacaklarını ve Şampiyonlar Ligi'ne katılacak bir ekiple yollarına devam edeceklerini ifade etti.

Rusya'nın Zenit takımının Fatih Tekke'den sonra takım kaptanı Hüseyin Çimşiri de transfer etmek istediği şeklinde çıkan haberler üzerine Zeyyat Kafkas, "Zenit Kulubü bize resmi anlamda bir teklifde bulunmadı. Teklif gelirse bunu kamuoyuyla paylaşırız. Kaleci arayışımız da yok. Kalecilerimiz Jefferson, Tolga ve Ahmet Şahin'dir" dedi.

Önlerinde çok önemli 4 maçın bulunduğunu belirten Zeyyat Kafkas, "Herkesin Trabzonspor'a sahip çıkmasını gerektiği bir dönemdeyiz. Ama bu zor dönemi camiamızın desteği ile aşacak güce sahibiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA