Trabzon Karadeniz'de Bulutların Üzerinde Yaşam

Trabzon Karadeniz'de Bulutların Üzerinde Yaşam

Karadeniz'de bulutların üzerinde yaşamKARADENİZ Bölgesi'nde yüksek rakımlı dağları aşamayan bulutların üzerinde kalan yaylalar, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Karadeniz'de bulutların üzerinde yaşam

KARADENİZ Bölgesi'nde yüksek rakımlı dağları aşamayan bulutların üzerinde kalan yaylalar, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Karadeniz Bölgesi'nde yer alan yaylalar, doğası, havası ve suyu ile ilgi görüyor. Yüksek rakımlı dağları aşamayan bulutların üzerinde kalan çoğu yayla, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Karadeniz'de özellikle deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikteki yaylalar, yaz ayında çoğu gün bulutların üzerinde kalıyor. Sis bulutu içerisinde kalan düşük rakımlı yaylaların içerisinden geçilerek ulaşılan yaylalarda, bulut denizi oluşuyor. Bulutların üzerindeki yaylalara çıkan yöre halkı ile yerli-yabancı turistler de eşsiz manzaraların keyfini çıkarıyor. Her yıl yaz aylarında bölge halkının göç ettiği yaylalar, yerli ve yabancı turistleri de ağırlıyor.

GERİYE GÖÇ ZAMANI YAKLAŞIYOR

Karadeniz'de, asırlardır yaşatılan yaylacılık geleneği sürüyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlar köylerden küçük ve büyükbaşları ile birlikte yaylalara göç etti. Hayvanlarıyla yaylalara göç edenler, yılın 4 ya da 5 ayını buralarda geçiriyor. Özellikle hayvanlarını otlatmak amacıyla yaylalara çıkanlar, buralarda kaldıkları süre içerisinde hem kış aylarında tüketecekleri süt ürünlerini elde ediyor hem de hayvanlarının tüketeceği otları biçiyor. Yaylada, ineklerin sütünden tereyağı ve peynir çeşitleri hazırlayanların kimi ürününü satarak, geçimine katkı sağlarken kimi de ailesinin kış mevsimindeki yiyeceğini elde ediyor. Karadeniz'de, mayıs ayı ortalarında yaylalara göç edenler, ekim ayı ortalarında geri dönüşe geçiyor. Sonbahar mevsimi ile hava soğumaya, otlar sararmaya ve vargit adı verilen yayla çiçekleri açmaya başladığında yaylacılar köylerine geri dönüyor. Karadeniz yaylalarında sonbaharla birlikte yaylacılar göç hazırlığına başladı.

Kaynak: DHA