Trabzon'da Manastır Kazısında Bulunan İskeletler İnceleniyor

Trabzon'da Manastır Kazısında Bulunan İskeletler İnceleniyor

Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer Salihoğlu, Kızlar Manastırı'nı Kurtarma Kazısında Ortaya Çıkan İskeletlerin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Bir Grup Uzman Tarafından İncelendiğini Söyledi.

Trabzon'da Manastır Kazısında Bulunan İskeletler İnceleniyor

Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer Salihoğlu, Kızlar Manastırı'nı kurtarma kazısında ortaya çıkan iskeletlerin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir grup uzman tarafından incelendiğini söyledi.

Salihoğlu, Trabzon'un önemli tarihi eserlerinden olan Kızlar Manastırı ve Akçakale'de yürütülen kurtarma kazılarında bazı iskeletlerin bulunduğunu hatırlattı. İskeletlerin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Antropoloji Laboratuvarı'ndan Antropolog Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığındaki bir ekip tarafından incelendiğini kaydeden Salihoğlu, iskeletlerin daha sonra Ankara'ya gönderileceğini ifade etti. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda iskeletlerin muhtemelen 20 ila 30 yaşları arasında olduğunun

tahmin edildiğini belirten Nilgün Yılmazer Salihoğlu, "Kazı alanı daha önce yoğun bir kullanım içerisinde olduğundan iskeletlerin önce birey düzenlemeleri yapıldı. Laboratuvar incelemeleri sonucunda iskeletlerin kaç yaşlarında olduğu, cinsiyetleri, ölüm nedenleri, geçirdikleri hastalıklar, beslenme şekilleri gibi konuların açıklık kazanması bekleniyor" diye konuştu.

Salihoğlu, kazıda bulunan objelerin, yapılan çalışmanın ardından Trabzon Müzesi'nde ayrı bir alanda teşhir edileceğini de sözlerine ekledi.

(EK-MU-OK-Y)

Kaynak: İHA