Trabzon'da Esrarengiz Hayvan Ölümleri, Yetkilileri Harekete Geçirdi

Trabzon'da Esrarengiz Hayvan Ölümleri, Yetkilileri Harekete Geçirdi

Trabzon'da sokak kedi ve köpekleri ile güvercin ve tavuklar esrarengiz bir şekilde ölü bulundu. Yetkililer çalışma başlattı.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde sokak kedi ve köpekleri ile güvercin ve tavuklar esrarengiz bir şekilde ölü bulundu. Hayvanların zehirlendiğini öne süren ve duruma tepki gösteren hayvanseverler topladığı ölü hayvanları gömdü. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri hayvan ölümleri üzerine inceleme başlattı.

SON BİR HAFTADA ESRARENGİZ ÖLÜMLER

Akçaabat ilçesi Yıldızlı Mahallesinde oturan vatandaşların beslediği sokak hayvanları son bir haftada esrarengiz bir şekilde ölmeye başladı. Mahallede, 20 dolayında sokak kedi ve köpekleri ile güvercin ve tavuklar bahçe ve sokaklarda ölü bulundu.

HAYVANSEVERLER KEDİLERE MEZAR YAPTI

Hayvanseverler, besledikleri ve özenle baktıkları ölen hayvanları toplayarak gömdü. Bazı hayvanseverler ölü kedilerine mezar yaptı. Hayvanların verilen zehirli gıdalarla öldürüldüğünü iddia eden hayvanseverler duruma tepki gösterdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hayvan ölümleri üzerine inceleme başlattı.

ZEHİRLİ ET VE YEMEK ŞÜPHESİ

Mahallede inceleme yapan ve tutanak tutan veteriner ekipleri hayvan ölümlerinin nedenini araştırıyor. Hayvanların bahçe ve sokaklara bırakılan ve zehirli oldukları öne sürülen et ve yemleri yiyerek öldükleri öne sürüldü.

"BUNU YAPAN İNSANI DA ÖLDÜRÜR"

Mahallede sokak köpeklerini besleyen Hatice Dilber, çok üzgün olduğunu belirterek bunu yapanların insanlara da zarar verebileceğini öne sürdü. Dilber, 'Öğlene doğru uyandığımda bahçeye gelirken yollarda tavuk kemikleri gördüm. Arkadaşıma 'Allah razı olsun. Birileri acımış, yiyecek getirmiş' dedim. Ama hayvanları görememiştim.

"O GÜNDEN BERİ AĞLIYORUM"

Hayvanlarımızın kimseye zararı yoktu. Sonra arkadaşlarımdan hayvanların öldüğü haberini aldım. O günden beri sürekli ağlıyorum. Bunu yapan insan bizi de öldürür, çocuklarımızı da öldürür. Bu kişinin bulunup en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bütün hayvanlarımızı öldürdüler diyerek tepkisini dile getirdi.

Dışarıda gezinen evcil köpeğinin de sokağa bırakılan gıdalardan yediğini belirten Kurtuluş Küçük, 'Köpeğimi gezdirmek istedim. Yakınımda köpeğimin 1-2 parça et yediğini gördüm. Ben görünce seslendim, bıraktı. Aradan birkaç dakika geçti. Köpeğim düşmeye başladı. Topalladı, dik duramıyordu. Sonra köpeğimi veterinere getirdim. Zehirlendiğini söylediler. Bir hafta boyunca tedavi gördü. Zehirlenip ölmekten son anda kurtuldu dedi.

"HAYVANLARI BESLERKEN SIKINTI YAŞIYORUZ"

Sokak hayvanlarını besleyen hayvansever Aysun Kaymak da 'Sokak hayvanlarını besleme konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle site yönetimi olsun, yerel halk olsun hayvanları burada istemiyorlar. Bizleri tehdit de ediyorlar. Bu olaydan aylar önce 'Köpekleri burada istemiyoruz. Onları buradan yok edeceğiz' gibi ifadeler kullandılar dedi ve şikayetçi olduklarını ifade etti.

Kaynak: DHA