Trabzon Baro Başkanı Malkoç: "Siyasetin Yargıya Müdahalesi Kabul Edilemez, Yargı da Siyasallaşmamalı"

Trabzon Baro Başkanı Malkoç: "Siyasetin Yargıya Müdahalesi Kabul Edilemez, Yargı da Siyasallaşmamalı"

Trabzon Baro Başkanı Avukat Veysel Malkoç, Siyasetin Yargıya Müdahalesinin Kabul Edilemeyeceği Gibi Yargının da Siyasallaşmaması Gerektiğini Söyledi.

Trabzon Baro Başkanı Malkoç:

Trabzon Baro Başkanı Avukat Veysel Malkoç, siyasetin yargıya müdahalesinin kabul edilemeyeceği gibi yargının da siyasallaşmaması gerektiğini söyledi.

Malkoç, Trabzon Barosu tarafından düzenlenen 'Soruşturma Evresi; Müdafiin Konumu, Koruma Tedbirleri ve Uzlaşma' konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, herkesin yangıya güven duyması gerektiğine vurgu yaptı. Aksi durumda herkesin kendi adaletini oluşturacağına işaret eden Malkoç, bu durumun da toplumu kaosa sürükleyeceğine dikkat çekti.

Siyasetin yargıya müdahalesinin kabul edilemeyeceği gibi, yargının da siyasallaşmaması gerektiğinin altını çizen Malkoç, "Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre soruşturmanın gizli olduğu ve bu gizliliğin ihlalinde Türk Ceza Kanunu'nun 285. maddesindeki cezai yaptırımın olduğu belirtilmektedir. Ancak basında maalesef birçok olayda gizliliğin de ihlal edildiğini görmekteyiz. Daha iddianame düzenlenmeden tüm olaylar ifşa edilmektedir. Hepimizin Türk yargısına güven duyması gerekmektedir. Ve hukuk bilincine de ulaşmalıyız." diye konuştu.

Baro Başkanı Malkoç ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in açılış konuşmalarının ardından sempozyumdaki oturumlara geçildi. Trabzon İl Emniyet Müdürü Feridun Boz ile emniyet ve yargı mensuplarının da katıldığı sempozyumda, yerli ve yabancı akademisyenler ile hukukçular katılımcılara 'Müdafiin Konumu, Koruma Tedbirleri ve Uzlaşma' konularında bilgiler verecek.

Öte yandan, daha önce sempozyuma katılacağı açıklanan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga'nın mazereti nedeniyle gelemediği bildirildi.