Trabzon - 5/Başbakan Erdoğan Konuşmasına Türküyle Başladı

Trabzon - 5/Başbakan Erdoğan Konuşmasına Türküyle Başladı

Başbakan Erdoğan, Ktü'deki Törenin Ardından Trabzon İl Merkezinde, Atatürk Alanı'nda Düzenlenen TOKİ Anahtar Teslim Törenine Katıldı. Erdoğan Buradaki Konuşmasına Bir Trabzon Türküsüyle Başladı. Alanı Dolduran Yaklaşık 5 Bin Kişiye Hitap Eden Erdoğan, "oy Benim Sevduceğum Olur mi Böyle Keder, Of -sürmene Yaylası Onbeş Doktora Bedel. Trabzon Büyük Şehir Doyamadım Tadina, Uzaktan Sevmek Olmaz Gel Yakina Yakina.' Sadece Açılışlar Yapmaya Değil, 15 Doktora Bedel Havayı Bir Kez Daha Teneffüs Etmek İçin, Sizlerle Konuşmak İçin Geldim" Dedi.

Trabzon - 5/Başbakan Erdoğan Konuşmasına Türküyle Başladı

Başbakan Erdoğan, KTÜ'deki törenin ardından Trabzon il merkezinde, Atatürk Alanı'nda düzenlenen TOKİ anahtar teslim törenine katıldı. Erdoğan buradaki konuşmasına bir Trabzon türküsüyle başladı. Alanı dolduran yaklaşık 5 bin kişiye hitap eden Erdoğan, "Oy benim sevduceğum olur mi böyle keder, Of -Sürmene yaylası onbeş doktora bedel. Trabzon büyük şehir doyamadım tadina, uzaktan sevmek olmaz gel yakina yakina.' Sadece açılışlar yapmaya değil, 15 doktora bedel havayı bir kez daha teneffüs etmek için, sizlerle konuşmak için geldim" dedi.

YÜREĞİMİZ AKDENİZ KADAR BÜYÜK

"Biz üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü korumaya geldik" diyen Erdoğan, bugün zulüm, çocukların ölümü, devlet terörü karşısında sarsak Fatih Sultan Mehmet'in, Yavuz Sultan Selim'in kemiklerinin sızlayacağını söyledi. "Bizim yüreğimiz Akdeniz kadar büyük, Ege, Marmara kadar barış ve hoşgörü sevdalısıyız" diyen Erdoğan şunları söyledi:

"Ama unutmayın, gerektiğinde Karadeniz gibi coşmayı da kükremeyi de biliriz. Gerektiğinde Trabzon gibi gürlemeyi de biliriz. Bizi köksüz devlet zannedenler hayatının hatasını yaparlar. Biz bölgemizde devlet terörüne göz yummayız. Biz uluslararası sularda korsanlığa tepkisiz kalmayız. Biz kara propagandaya boyun eğmeyiz, pabuç bırakmayız. Filistin'de son saldırıda bin 500 çocuk katledildi. 5 bin yaralı oldu. Dünya bunlar olurken sesini çıkardı mı? Sessiz kaldı. Toplandılar, ama netice yok. Türkiye'de terör bu kadar devam ediyor. Dışarıdan bağlantıları var. Yakaladıklarını teslim etmiyorlar. Terör karşısında batılı hala sessiz duruyor. Son olarak 32 farklı ülkeden sivil yardım gönüllülerini taşıyan gemilere saldırdılar. Benim 9 kardeşimi orada katlettiler. Yolcuları insanlık dışı muameleye maruz bıraktılar. Her zamanki gibi yanlarına kar kalacağını zannettiler. Dünyanın derinden kendilerini destekleyeceğini zannettiler. Bu korsanlığın ve hukuksuzluğun üzerinin örtüleceğini zannettiler. Bu korsanlık karşısında güçlü bir devlet olarak susmayacağız."

BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

Anayasa değişikliği konusunda kendilerine zorluk çıkarıldığını belirten Erdoğan, "Neden millete gitmiyorsunuz. 'Biz ana muhalefet mahkemesine gideriz' diyorlar. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin adı maalesef bunlar tarafından ana muhalefet mahkemesi şeklinde değiştirildi. Ne zaman sıkışsalar oraya gidiyorlar. Yasama organını hiçe sayıyorlar. Hadi millete gidelim diyoruz, 'hayır' diyorlar. Millete saygıları yok. Milletten kaçıyorlar. Millete gitseler ne olacağını biliyorlar. Yalanla, iftirayla hırçınlıkla bu değişimin önünü kesmek istediler. Ona da izin vermedik. Üzerimize düşeni yaptık. Şimdi söz sizde. Mühür sizde. Anayasa değişikliği şimdi sizin önünüze gelecek ve son kararı siz vereceksiniz" diye konuştu.

BEN BU ADAMA AŞIĞIM

Erdoğan daha sonra Trabzon'da mikrokredi almaya hak kazanan kadınlara belgelerini ve TOKİ'nin Trabzon'da yaptırdığı konutların hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Bu sırada ailesiyle anahtarı alan bir kız, "Sayın Başbakanım, 2 yaşımdayken de beni kucağınıza almıştınız. Ev sahibi olduğum için çok mutluyum" dedi.

Bu sırada, izleyicilerin arasından adının Yahya Aydın olduğu öğrenilen bir kişi, "Başbakanım yanınıza gelmek, elinizi sıkmak istiyorum" diye bağırdı. Başbakan'ın çağrısı üzerine de bariyerin üzerinden atlayarak Erdoğan'ın yanına giden Aydın, Başbakan ile bir süre sohbet ettikten sonra izleyicilere dönerek, "Ben bu adama aşığım" diye bağırınca büyük alkış aldı.

Törenin sonunda KTÜ'de öğrenim gören Filistinli iki öğrenci, Başbakan'a Filistin bayrağı ve boyunlarına sardıkları kefiye hediye etti. Öğrencilerden Abdullah Abuşeyh, Başbakan Erdoğan için yazdığı tesekkür mektubu ile Arapca şiiri okudu. Bu sırada izleyiciler, 'Kahrolsun İsrail' diye slogan attı.

Başbakan Erdoğan, törenin sonunda da Trabzon'da yapımı tamamlanan bazı tesislerin açılışını yaptı.

HABER -KAMERA : TRABZON (DHA)

(Tür: Yurt)