Tr83 Bölgesel Kalkınma Hibe Programı Sona Erdi

Tr83 Bölgesel Kalkınma Hibe Programı Sona Erdi

Samsun, 10 İlde Çağrısı Yapılan Bölgesel Kalkınma Hibe Programı'nda Kabul Edilen Proje Sayısında İlk Sırada Yer Aldı. Proje Kapsamında 7 Milyon 800 Bin Euro Hibe ve Eş Finansmanlarla Birlikte 12 Milyon 300 Bin Euroluk Yatırımın Samsun'a Çekildiği Bildirildi.

Tr83 Bölgesel Kalkınma Hibe Programı Sona Erdi

Samsun, 10 ilde çağrısı yapılan Bölgesel Kalkınma Hibe Programı'nda kabul edilen proje sayısında ilk sırada yer aldı. Proje kapsamında 7 milyon 800 bin euro hibe ve eş finansmanlarla birlikte 12 milyon 300 bin euroluk yatırımın Samsun'a çekildiği bildirildi.

Toplam bütçesi 52.33 milyon euro olan Bölgesel Kalkınma Hibe Programı'nda Samsun'un 3 birleşende toplam 179 proje ile yaklaşık 45 milyon euroluk başvuruda bulunduğu öğrenildi. Hibe programına sunulan projelerden 82 tanesi kabul edilen ve sözleşmesi yapılan Samsun'da projelerin bileşenlere göre dağılımında yüzde 47'sini Orta Ölçekli İşletmeler, yüzde 27'sini Yerel Kalkınma Girişimleri ve yüzde 8'ini de Küçük Ölçekli altyapı projeleri oluşturuyor. 10 ilde çağrısı yapılan Bölgesel Kalkınma Hibe Programı'nda

kabul edilen proje sayısında ilk sırada yer alan Samsun'un program sonunda 7 milyon 800 bin euro hibe ve eş finansmanlarla birlikte 12 milyon 300 bin euroluk yatırım çektiği belirtildi.

Bu çerçevede TR83 Bölgesel Kalkınma Hibe Programı'nın sona ermesi nedeniyle Samsun Valiliği tarafından Yelken Kulüp Tesisleri'nde kapanış ve değerlendirme yemeği düzenlendi. Yemekte konuşma yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Burada kazanımın en büyüğü, proje sürecinin başından bu yana güçlenerek büyüyen Samsun birlikteliğinin, iş birliğinin amaca dönük bütünleşebilme özelliğinin ortaya konulmasıdır. Bu noktada hedeflerini koyan, inanan, bütünleşen ve güçlerini birleştiren Samsun, görüldüğü gibi

tartışmasız ve açık ara kendisine komşu ve paydaş bütün illeri çok rahatlıkla geride bırakmıştır" dedi. "Bizim iddiamız, bu birlikteliğin sonunda Samsun'un ülke ölçeğinde de aynı konuma ulaşmasıdır" diye devam eden Vali Güzeloğlu, "Bunu somut veriler ve sonuçlar gösteriyor. Şüphesiz ki bu kazançtır. En büyük kazançta Samsun adına ortaya konulacak işbirliğinin kişi, kurul ve kuruluş düzeyinde gerçekleşmesiydi. Kazanılan en büyük değer güvendir. Kaybedildiği takdirde geriye dönmeyecek ve telafi

edilmeyecek yine en büyük kavram ve değer de güvendir. Güveneceğiz. Şüphesiz güven kendimizden başlayarak kentimize kadar devam edecek. Israrla ve inançla vurguluyoruz ki, Samsun bu noktada kendine güvenmekte ve güvenini ülke ölçeğine taşımakta son derece kararlıdır. Samsun; özel, kamu, sivil ve yerel işbirliği ile hedeflere erişmek ve belki de yeniden daha ötesine dönük düzenlemeyi gerçekleştirmek adına bir inancın ve kararlılığın kentidir" ifadelerini kullandı.

Kapanış ve değerlendirme yemeğine Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, Emniyet İl Müdürü Mustafa İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Sakoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil, kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileri ile proje sahipleri katıldı.

(İG-SA-OK-Y)

Kaynak: İHA