Toyota'dan "Sıfır Emisyon" Hedefi

Toyota'dan 'Sıfır Emisyon' Hedefi
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Toyota'nın, yeni nesil Prius ile "sıfır emisyon" hedefine doğru adım adım ilerlediği bildirildi.

Toyota'nın, yeni nesil Prius ile "sıfır emisyon" hedefine doğru adım adım ilerlediği bildirildi.

Toyota'dan yapılan yazılı açıklamada, Roma Üniversitesi tarafından farklı yaş ve farklı hibrit sürüş deneyimleri olan 20 sürücüyle bir araştırma gerçekleştirildiği, araştırmaya katılan sürücülerin günün farklı saatlerinde belirlenmiş bir güzergah üzerindeki 37 kilometrelik mesafede yolculuk yaparak Toyota Prius'un verimliliğini ortaya koyduğu belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre 2 bin 200 kilometreden fazla katedilen mesafede yolculuk süresinin yüzde 73,2'si ve gidilen mesafenin yüzde 62,5'inin "sıfır emisyon" ile gerçekleştiği, aracın hareket etmediği ve motorun otomatik olarak durdurulduğu sürelerin de dahil edildiği, bu mesafede gereken enerjinin yüzde 45'inin de Prius'un elektrikli motoru tarafından üretildiği bildirilen açıklamada, enerji üretimindeki gücün üçte birinin ise üretken fren sistemi tarafından sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, 4'üncü nesil yeni Prius'un, yoğun iş yolculuklarında çalışma kabiliyeti ile ilgili yapılan akademik testte elektrik gücü ve sıfır egzoz emisyonu sayesinde "güzel" sonuçlar verdiği ifade edilerek, Roma Üniversitesi'ndeki ekibin yaptığı araştırmanın sonuçlarının, Toyota'nın en ünlü hibrit modelinin verimliliğini ne kadar artırdığını doğruladığı bildirildi.

Gürültü, kirlilik ve hava kalitesinin son derece önemli olduğu bazı şehir içi bölgelerde ise sonuçların çok daha başarılı olduğu, güzergahın bu bölümlerinde Prius'un, yolculuk süresinin yüzde 79,4'ü ve güzergahtaki mesafenin yüzde 76,3'ünde sıfır emisyon ürettiği kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title