Toyota Boshoku'dan Atso'ya Ziyaret

Toyota Boshoku Türkiye Başkanı Kunihiko Kiyohara, 2008 Yılına Kadar 20 Milyon Euroluk Yatırım Yaparak İstihdam Sayısını Bin 200'e Çıkaracaklarını Söyledi.

Toyota Boshoku'dan Atso'ya Ziyaret

Toyota Boshoku Türkiye Başkanı Kunihiko Kiyohara, 2008 yılına kadar 20 milyon euroluk yatırım yaparak istihdam sayısını bin 200'e çıkaracaklarını söyledi.

Toyota Boshoku Türkiye firmasının Başkanı Kunihiko Kiyohara ve Yönetim Grubu Genel Müdürü Mustafa Nergiz, Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk'ü makamında ziyaret etti.

Öztürk, "Toyota Boshoku Türkiye 1997 yılında Sakarya'da Ocak ayında yatırımlara başladı. O günden bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Yatırımlara 1997'de başladı ama 1998 yılında, hemen bir yıl sonra üretime başladı. Fabrikanın ana ürünü araç koltuğu ve kapı iç döşemesi üretimi yapmak. Toplam çalışan sayısı Nisan ayı verilerine göre 900'ün üzerindedir. 40 bin metrekare önce bir yatırım yaptılar, şimdi de 20 bin ilave bir yatırım yapacaklar, toplamda 60 bin metrekare yatırım olmuş olacak. 2006 yılında 140 milyon euro civarında bir ciroları var. Şu ana kadar Sakarya'da otomobil sanayisinin gelişmesine büyük bir katkı sağlamışlardır. Bursa'dan da bazı yatırımcıları buraya çekerek onların yatırım yapmalarını sağlamışlardır. Aşağı yukarı bu yatırımlar gerçekleştikten sonra 700-800 kişi daha iş sahibi olmuş olacak. Sakarya'da pek çok sosyal sorumluluk üstleniyorlar, mesela iftar yemeği verilmesine öncülük ettiler. Sakarya ilinde kan bağışı gibi kampanyalara da destek veriyorlar. Birkaç tane okulun araç gereç ihtiyacını temin ediyorlar. Ben bu konuda kendilerine müteşekkirim. Bunun giderek daha da büyümesini arzu ediyorum. Köklü bir geçmişi olan Japonya ve Türkiye arasında bu köprü geçmişimizi daha da geliştirerek büyütmeyi arzu ediyoruz" dedi.

Kiyohara ise, "2008 senesinde istihdam sayısını bin 200 kişiye çıkartmayı düşünüyoruz. 2008 senesinde 20 milyon euroluk bir yatırım düşünüyoruz. Şu anda metal fabrikamızdan İngiltere'ye ihracatımız var. Fabrika faaliyete geçince Güney Afrika'ya da ihracata başlayacağız" diye konuştu.

Ziyaret sonunda Öztürk, Kiyohara'ya rozet takarak teşekkür plaketi verdi.

(İÇ-AK-SN-SN-E)