Tosya'da "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" Kutlandı
Haberler » Yerel » Haber

Tosya'da "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" Kutlandı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" düzenlenen törenle kutlandı.

Tosya'da

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" düzenlenen törenle kutlandı.

Tosya müftülüğü konferans salonunda düzenlenen törene, Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Müftüsü Hikmet Yazıcı, İlçe Vaizi Muhsin Özdemir, MHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Yur ile din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Türköz, törende yaptığı konuşmada, İslam'ın teslim olmak anlamına geldiğini belirterek, "Teslim olmak sadece yılın belli saatlerinde ya da belli günlerinde teslim olmak anlamında değil. Bir gün içinde yaptığımız bütün her şeyin Allah'ın istediği şekilde olması zorunludur. Hiçbir şeyin bu kapsamın dışında kalmaması gerekmektedir" dedi.

İslam'ın kutsal saydığı değerlerin başında cami ve mescitlerin geldiğini, camilerde ibadet eden insanların, orada derin bir huzur ve sükuna kavuştuklarını dile getiren Türköz, herhangi bir ayırıma tabi olmaksızın zengin fakir, amir memur bir araya gelerek diz dize gönül gönüle ibadet ederek, gerçek manada eşitlik duygusunun tadına vardıklarını, camilerin insanı stresten kurtaran ve huzur veren mekanlar olduğunu ifade etti.

Camilerin mecazi manada Kabe'nin şubeleri, Allah'ın evleri olduğunu vurgulayan Türköz, şöyle konuştu:

"Cemaat olmazsa cami tek başına bir mana ifade etmez. Cami ve cemaatin olduğu yerde de cami görevlisi olması gerekir. Cami-cemaatin olduğu yerde de cami görevlisinin olması gereklidir. Cami-cemaat ve din görevlisi üçlüsünün, dini hayatımızın temelini oluşturduğunu ifade etmek sanırım yanlış olmaz. Bu üçünü birbirinden ayırmak mümkün değildir. Din görevlisi bu üçlüden de en önemli noktayı oluşturmaktadır. İmamımızın görevi, cami içinde başlar ve dışında da devam eder. Din görevlisi her zaman canlı ve diri olmalıdır. Bu canlılık ilk önce tertip ve düzenden başlayarak kendini vaaz ve hutbede gösterir. Hatip dirilirse hutbe canlanır. Hutbe canlanırsa cemaat ayağa kalkar. Din görevlilerimiz kendisini sadece namaz kıldırma memuru olarak görmemelidir."

Tosya Müftüsü Hikmet Yazıcı da camilerin, insanların topluca ibadet ettiği, kalplerin kandığı, gönüllerin aydınlandığı, müminlerin kucaklaşıp huzura erdiği ender mekanlardan olduğunu söyledi.

Yazıcı, "Geçmişten bugüne din görevlileri her zaman önemli bir misyon üstlenmiştir. Din görevlileri halkın bilinçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün vatandaşlarımızın ve din görevlilerimizin 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı kutlar sağlık ve esenlikler dilerim" dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Türköz, Belediye Başkanı Şahin ve Müftü Yazıcı, din görevlilerine başarı belgesi takdim etti.

- KASTAMONU