Toroslar Belediye Başkanı Tuna: Yumuktepe Höyüğü'nde Büyükşehir Belediyesi Engeline Takıldık

Toroslar Belediye Başkanı Tuna: Yumuktepe Höyüğü'nde Büyükşehir Belediyesi Engeline Takıldık

Mersin'in Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Belediye Sınırları İçerisindeki Yumuktepe Höyüğü'nü Turizme Kazandırmak İçin Yapacakları Çalışmalara Büyükşehir Belediyesi'nin İzin Vermediğini Öne Sürdü.

Toroslar Belediye Başkanı Tuna: Yumuktepe Höyüğü'nde Büyükşehir Belediyesi Engeline Takıldık

Mersin'in Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, belediye sınırları içerisindeki Yumuktepe Höyüğü'nü turizme kazandırmak için yapacakları çalışmalara Büyükşehir Belediyesi'nin izin vermediğini öne sürdü.

Yumuktepe Höyüğü'nde yıllardır kazı çalışmaları yapan İtalya'nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan ile Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çalışkan Tuna'ya kazıya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise yaklaşık 9 bin yıldır insan yaşamına tanıklık eden höyüğün turizme kazandırılması amacıyla, bir takım çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Höyüğün tüm yetkisinin, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde olması nedeniyle çalışmalara başlayamadıklarını dile getiren Tuna, 2 kez yazılı olarak bu yetkiyi Büyükşehir Belediyesi'nden talep ettiklerini, fakat olumlu bir cevap alamadıklarını vurguladı. Dünya'da ilk tarımın yapıldığı yer olarak tanımlanan ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Yumuktepe Höyüğü'nde, Mersin Üniversitesi ile birlikte bir Arkeoloji Müzesi kurmak istediklerinin altını çizen Tuna, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yeniden yetki istedi.

Belediye olarak tarihi ve kültürel değerlere büyük önem verdiklerini anlatan Tuna, şöyle devam etti: "İlçemizin tek tarihi kalıntısı Yumuktepe Höyüğü'nde, kazı çalışmaları yeniden başladı. Kazıları yapan ekibe bugüne kadar elimizden gelen desteği sağladık. İlçemizdeki tek tarihi kalıntı olması nedeniyle burayı çok önemsiyoruz. Ancak, Höyük ile ilgili tüm yetkiler Büyükşehir Belediyesi'nde. Daha önce, iki kez yazılı olarak bu yetkiyi alabilmek için kendilerine müracaat ettik ama bir sonuç alamadık."

Yetkilerinde olmamasına rağmen sorumlu belediyecilik anlayışıyla höyük etrafında gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden Tuna şunları kaydetti: "Bu tarihi kalıntı, alkol ve kokulu madde bağımlısı insanların yuvası haline gelmiş. Yumuktepe Höyüğü, kentimizin turizmi açısından çok önemli. Bu yüzden herkesin gelip, rahatlıkla oturabileceği bir konuma getirmek zorundayız. Mersin Üniversitesi ile birlikte bir Arkeoloji Müzesi kurma projemiz var. Ancak, yetki nedeniyle bu projeye başlayamadık. Büyükşehir Belediyesi'nden yetkiyi yeniden isteyeceğiz. İnşallah bu kez bu yetkiyi alırız ve ilçemizde bulunan tek tarihi kalıntı konumundaki Yumuktepe Höyüğü'nü turizme kazandırırız." (CİHAN)