Törene Saman Sorunu, Damgasını Vurdu

Törene Saman Sorunu, Damgasını Vurdu

Kars, Ardahan, Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanlığının yeni hizmet binasına taşınması nedeniyle düzenlenen törene, kuraklık yüzünden ortaya çıkan 'saman' sorunu damgasını vurdu.

06.09.2012 18:36 | Son Güncelleme: 06.09.2012 18:36
Törene Saman Sorunu, Damgasını Vurdu

Kars, Ardahan, Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanlığının yeni hizmet binasına taşınması nedeniyle düzenlenen törene, kuraklık yüzünden ortaya çıkan 'saman' sorunu damgasını vurdu. Açılışın ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Vali Eyüp Tepe, samanın besin değerinin olmadığını belirtti. Samanın hayvanı oyalamak adına üretilen icat olduğunu hatırlatan Vali Tepe, hayvan besleme yöntemlerini gözden geçirmek gerektiğini bildirdi. Eyüp Tepe, 'Gerçekçi olmak gerekirse samanın besin değeri yoktur. Avrupa'dan ithal edilen hayvanlara bakarsanız hiçbirisi saman yemez. Maalesef ülkemizde saman kullanımı yaygındır. Samanın yerine keşke köylümüzü yem bitkileri ve slaj konusunda eğitebilsek. Bunu Kars için konuşmuyorum. Türkiye'nin her yerinde bu mevzu var. Ama bu bir arz- talep meselesi diye konuştu.

Saman tartışmasına katılan VHO Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler de, samanın kaba yem açığını kapatan, dolgu malzemesi olduğunu bildirdi. Samanın yerine başka bir kaba yem bulmak gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Öztürkler, 2006 yılından bu yana Kars Ardahan Iğdır Bölgesinde devam ettirdiğimiz '1000 Köyde 1000 Seminer' programı kapsamında yetiştiricilere hayvancılıkta nasıl ilerlenebileceği, verimin nasıl attırılabileceğinin püf noktaları anlatıyoruz. Uygulamalı eğitimler yaptık. Orada gördük ki, sadece yüzde 10'u söylenenleri alıyor. Yüzde 90'ı ise geleneksel metotlardan vazgeçmiyor. Bu döngüyü kırmak o kadar da kolay değil dedi.

Kaynak: DHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title