Töre Mağduru Kadını Devlet Saklayacak

Töre Mağduru Kadını Devlet Saklayacak

Diyarbakır'da 10 Yıl Önce 18 Yaşındayken Para Karşılığı İstemediği Kişiyle Evlendirilen ve 4 Çocuk Doğuran 28 Yaşındaki A.k., Eşinin Sürekli Dayak Atmasına Dayanamayarak 2 Yıl Önce Evini Terketti.

Töre Mağduru Kadını Devlet Saklayacak

DİYARBAKIR'da 10 yıl önce 18 yaşındayken para karşılığı istemediği kişiyle evlendirilen ve 4 çocuk doğuran 28 yaşındaki A.K., eşinin sürekli dayak atmasına dayanamayarak 2 yıl önce evini terketti. Töre nedeniyle öldürülme korkusu içinde yaşayan A.K.'ye devlet sahip çıktı. Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından adı açıklanmayan bir ilde gizli bir eve yerleştirilecek ve polis tarafından sürekli korunacak olan A.K., ' 'Türkiye'de töre ve namus adı altında çok sayıda insan öldürülüyor, katlediliyor. Artık bu olaylara dur deme zamanı gelmedi mi? Başbakanımız ile görüşüp, benim gibi insanların durumunu anlatmak istiyorum'' dedi.

Konya Şefkat-Der Hayata Tutunma Evi'nde gizli bir yerde tutulan A.K., 2 yıldır çocuklarından ayrı ve sürekli öldürülme korkusu içinde yaşadığı için devletten yardım istedi. Yapılan müracaatlar sonucu, töre mağduruna devlet sahip çıktı. Konya İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, A.K.'yi Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne bağlı bir kadın sığınma evine yerleştirecek. Hayati tehlikesi nedeniyle barınacağı yerin gizli tutulacağını ifade eden yetkililer, töre mağduru kadının polis koruması altında başka bir ildeki kadın sığınma evine yerleştirileceğini ve bulunduğu yerde de sürekli koruma altına olacağını, hayatı tehlikesi olduğu için de bulunduğu yerin açıklanmayacağını belirtti.

''TÖRE CİNAYETLERİ SON BULSUN''

Devletin kendine sahip çıkmasına rağmen, öldürülme korkusu içinde yaşayacağını belirten A.K., Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile töre mağdurları adına, töre mağdurlarının durumunu anlatmak için görüşmek istediğini ifade etti. Göz yaşlarına hakim olamayan A.K şunları söyledi:

''Ben evlatlarımdan 2 yıldır ayrı yaşıyorum. Onları çok özledim. 2 yıldır da sürekli ölüm korkusu içinde yaşıyorum. Benim gibi çocuklarına hasret ve töre mağduru bir çok insan var. Türkiye'de töre ve namus adı altında çok sayıda insan öldürülüyor, katlediliyor. Artık bu olaylara dur deme zamanı gelmedi mi? Başbakanımız ile görüşüp, benim gibi insanların durumunu anlatmak istiyorum. Doğu'da öyle insanlar var ki, okuma-yazması olmayan, gidecek yeri olmayan ve gidecek bir yer bilmeyenler var. Onlar töreye boyun eğmek zorunda kalıyor. Ben, bu töreye baş kaldırışımı hayatımla ödeyeceğimi biliyorum. Bana ve benim gibi olanlara yardım eli uzatılmazsa, bu akan kanın önüne geçilmez. Artık töre için akan kan dursun. Bir insan kocası ile anlaşamayıp ayrılmak istediğinde kötü mü oluyor. Öldürülmeyi mi hak ediyor. Bu konuyu, bizzat başbakanımızla konuşmak istiyorum.''

Kısa bir süre içinde Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kadın sığınma evinde koruma altına alınacak olan A.K., valizlerini hazırlamaya başladı.

İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA)

Kaynak: DHA