"Torba Yasası Kolaylıklar Getirecek"

Osmaniye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı, Torba Yasası ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Osmaniye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (OSMMMO) Başkanı Mustafa Fettahlıoğlu, Torba Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamuoyunun gündemini uzun süredir meşgul eden Torba Yasası'nın kamu borçlarının yapılandırılması anlamına geldiğini kaydeden Fettahlıoğlu, Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından resmi gazetede yayınlamasını beklediklerini söyledi.

Yasanın ana fikrinin 2009 yılında yaşanan küresel krizin etkilerini azaltmak adına yapılan bir borç yapılanması olduğunu savunan Fettahlıoğlu, "Toplumun geniş bir kemsini ilgilendiren bir olaydır. Kamuya olan borçlarımızı, anaparası sabit kalmak şartı ile gecikme zamlarından ÜFE ve TÜFE oranlarında yeniden değerlendirilerek 36 ayda 18 eşit sabitleştirerek ödeme imkânı sağlanmış oldu. Bu bütün vergi ve kamu alacaklarını Sosyal Güvenlik Kurumu'nun alacaklarını, şahısların Bağ-Kur borçlarını ilgilendiren bir olaydır. Vergi mükelleflerini 2006–2009 yılına kadar olan matrah artırımının da incelenme riski ortadan kaldırılmış oluyor. Bunlar yasanın vergide indirimlerle ilgili olan yönleridir." dedi.

Yasanın bir de cezalarla ilgili tarafı olduğunu belirten Fettahlıoğlu, "Bu yasa ayrıca idari para cezaları, vergiye dayalı olan cezalara da büyük oranlarda da kolaylıklar getirmektedir. Yasanın yayın tarihinden iki hafta gibi bir müracaat süresi bulunmaktadır. Bizler bu yasanın getirdikleri hakkında oda olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu yasanın uygulanma noktasında elbette ki biz Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasına büyük görevler düşmektedir. Bu görevi en iyi bir şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğiz." şeklinde konuştu. - OSMANİYE