Toptaş Köyünde Aşure Şenliği - Haberler
Haberi Paylaş

Toptaş Köyünde Aşure Şenliği

AA - Haberler | Yerel
Toptaş Köyünde Aşure Şenliği

Antalya'nın Kumluca İlçesine Bağlı Toptaş Köyünde 3

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Toptaş Köyünde 3. Geleneksel Aşure Şenliği düzenlendi.

Toptaş köyü futbol sahasında düzenlenen aşure gününe, İlçe Kaymakamı Salih Işık, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Yusuf Yurdugül, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, Emniyet Müdürü Nail Çetinkaya, ilçe Müftüsü Mehmet Yaman, siyasi parti ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Salih Işık, yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekti. Toptaş köyünde aşure etkinliğinin geleneksel hale gelmesinin çok güzel olduğunu ifade eden Işık, etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, Hazreti Adem ve Havva'dan bu yana insanlığın barış ve huzur içinde kardeşçe yaşaması için yapılan her türlü etkinliğin güzel olduğunu söyledi.

Aşure etkinliğinin de hem İslam aleminde, hem de Türk kültüründe önemli bir yeri olduğunu belirten Akaydın, bu güzel kültüre hizmet eden herkesi kutladığını ifade etti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Toptaş köyünde aşure etkinliğinin üç yıl önce başladığını ve her yıl Kumluca Belediyesi olarak destek verdiklerini söyledi. Bundan sonra Toptaş köyünde yapılacak aşure etkinliklerinin Kumluca Belediyesinin mutfağında hazırlanarak dağıtılacağını kaydeden Başkan Çetinkaya, 'Toptaş köyü, Kumluca Belediyesinin aşure dağıtım merkezi olacak' dedi.

Konuşmaların ardından Alevi Dernekleri Genel Merkezi dedelerinden Türkiye'nin iki kadın dedesinden biri olan Şehriban Mutluer, aşure duası yaptı. Duadan sonra Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya birlikte vatandaşlara aşure dağıttılar.

Aşure dağıtımından sonra yerel semah ekibi gösteri sundu, sanatçı Kıvırcık Ali konser verdi.

(MÇ-GÜÇ-ÜNS) - ANTALYA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title