Toptan: Türkiye Krizi Atlatabilirse Büyüme Hızını Sürdürmek Mümkün

Toptan: Türkiye Krizi Atlatabilirse Büyüme Hızını Sürdürmek Mümkün

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, 'Şayet Bu Kriz Furyasını Türkiye Atlatabilir, İçinden Fırsatlar Çıkarabilirse, Bundan Yararlanmak ve Ülkenin Büyüme Hızını Sürdürmek Mümkün Olacaktır' Dedi.

Toptan: Türkiye Krizi Atlatabilirse Büyüme Hızını Sürdürmek Mümkün

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Şayet bu kriz furyasını Türkiye atlatabilir, içinden fırsatlar çıkarabilirse, bundan yararlanmak ve ülkenin büyüme hızını sürdürmek mümkün olacaktır'' dedi.

Toptan, Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belde Belediyesi önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ne kadar çabuk büyütülebilirse, şehirler ve kırsaldaki vatandaşlara daha fazla hizmet sunma imkanı bulunabileceğini söyledi.

Dünyanın çok ciddi, ''yüzyılda bir ancak olur'' denilen küresel krizden geçtiğini belirten Toptan, şöyle konuştu:

''ABD kaynaklı bu krizin dünyayı nasıl etkilediğini beraber görüyoruz. Ülkemiz şu anda bundan en az etkilenenler arasındadır. 'Ancak bu krizin Avrupa'ya etkisinin, Türkiye'yi de etkilemesi kaçınılmaz' diye ekonomistler yorumlar yapmaktadır. En azından Avrupa'da bulunan 3.5-4 milyon civarındaki vatandaşımızı etkiyeceği çok açıktır. Devletimizin bütün organları, kurumları, üniversitesi, Hükümeti, bu küresel krizin bizim gibi ülkelere zarar vermemesi, hatta böylesi krizlerde fırsatlar yaratabilmesi imkanları üzerinde çalışmaktadır. Şayet bu kriz furyasını Türkiye atlatabilir, içinden fırsatlar çıkarabilirse, bundan yararlanmak ve ülkenin büyüme hızını sürdürmek mümkün olacaktır. Cumhuriyetin 100. yılında hedef, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır.''

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez her şeyiyle ülkenin kendi ürettiği bir savaş gemisinin denize indirildiğine dikkati çeken Toptan, şöyle devam etti:

''Bunlar hepimizin gurur duyacağı, mutlu olacağı şeylerdir. Bu bölgede ayakta kalabilmek, bölgenin saygın bir ülkesi olabilmek için çok güçlü Silahlı Kuvvetlere sahip olmamız lazım. O nedenle sadece terörle mücadele anlamında değil, bölgesel bir büyük güç, hatta küresel bir güç olabilmesi için devletimizin bütçesinin en büyük payı, Milli Eğitim Bakanlığı, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine aktarılmaktadır. Büyük devlet olmak elbette kolay değildir. Büyük devlet olmak, büyük millet olmanın bir sonucudur. Şanlı geçmişe, tarihe sahip olan milletimizin büyük millet olma hayali de bana göre mutlaka gerçekleşmesi mümkün hedeftir.''