'' Toprakbank Davası''nda Karar

'' Toprakbank Davası''nda Karar

Toprakbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin yargılanan 40 sanıktan aralarında Halis Toprak'ın da bulunduğu 8 sanık 1 yıl 8 ay ile 11 yıl 4 ay 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

'' Toprakbank Davası''nda Karar

Toprakbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin yargılanan 40 sanıktan aralarında Halis Toprak'ın da bulunduğu 8 sanık 1 yıl 8 ay ile 11 yıl 4 ay 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Halis Toprak, Salih Yardımcı, Ahmet Basgıcılar, Ömer Özbay, Saffet Nilgün Özışık, Ahmet Zeki Özgen, Zafer Ceylan, Musa Erdemir, Hasan Haluk Olgunöz ve Ertuğrul Kumcuoğlu katıldı.

Duruşmada söz alan Halis Toprak, bankadan 40 trilyon lira para aldığını, bunun 25 milyon dolara denk geldiğini belirterek, bankaya 35 milyon dolar ödediğini, borcunun bulunmadığını söyledi.

Bankasına el konulmasıyla kendisinden daha çok ülkenin zarar ettiğini söyleyen Toprak, beraatını talep etti.

Diğer sanıklar da ayrı ayrı söz alarak beraatlerini talep etti.

Verilen aradan sonra mahkeme heyetinin kararını açıklayan başkan Mustafa Akın, görülmekte olan dava dosyasında 23 davanın birleştirildiğini kaydederek, bu davaların büyük kısmının mahkemelerine gelmeden önce zaman aşımı sürelerinin dolduğunu, bu nedenle çok sayıda ortadan kaldırma kararı verdiklerini anlattı.

Banka yönetim kurulunun 28 Eylül 1999 tarihinde aldığı kararla yapılan ''altın foward'' işlemiyle gerçekte olmayan bilgilerle muhasebe kayıtları düzenlenerek ''gerçek mahiyetine uygun düşmeyecek şekilde muhasebeleştirmek'' suçunun işlendiği belirtilen kararda, Halis Toprak'ın her ne kadar bu konudaki belgelerde imzası bulunmasa da, hakim hissedar oluşu sebebiyle suçun lehine sonuçlar doğurduğu ifade edildi.

Halis Toprak'ın bilgisi ve talimatı doğrultusunda suç oluşturan eylemin gerçekleştiği belirtilen kararda, Toprak'ın Bankalar Kanunu'nun 22. maddesinin 6. fıkrası uyarınca 3 yıl hapis ve 9 bin YTL para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Kararda, Toprak'ın duruşmalardaki saygılı tutumu, sabıkasız olmasının lehine indirim nedeni olarak görüldüğü ve cezasının 2.5 yıl hapis ve 7 bin 500 YTL adli para cezasına çevrildiği kaydedildi.

Ahmet Toprak ile Mehmet Toprak'ın hakim hissedar olmaları nedeniyle haklarında ''altın forward'' işlemine ilişkin olarak ''gerçek mahiyetine uygun düşmeyecek şekilde muhasebeleştirme yapmak'' suçundan dava açıldığı hatırlatılan kararda, sanıkların bu işlemlere ilişkin bilgilerinin bulunmadığı, banka yönetiminden uzak oldukları anlaşıldığından beraatlerine karar verildiği kaydedildi.