Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü'nün Kapatılması Tepkiler

Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü'nün Kapatılması Tepkiler

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü'nün Kapatılmasına Tepki Göstererek, "İklim Değişikliği ve Kuraklık Tehdidi Varken Böyle Bir Enstitünün Kapatılması Düşündürücüdür" Dedi.

Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü'nün Kapatılması Tepkiler

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü'nün kapatılmasına tepki göstererek, "İklim değişikliği ve kuraklık tehdidi varken böyle bir enstitünün kapatılması düşündürücüdür" dedi.

Barut, yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın olumsuz etkileriyle Türkiye'nin özellikle tarım sektöründe önümüzdeki yıllarda daha kurak bir iklime sahip olması beklendiğini söyledi. Türkiye bu koşullardayken, tarımsal havza hidrolojisi, kurak koşullarda toprak ve su kaynakları yönetimi alanında uzman olan enstitünün kapatılması düşündürücü olduğunu ifade eden Barut, 1962 yılında kurulan enstitünün, yerel ve ulusal bir çok projede yer aldığını ve Türk tarımına hizmet ettiğini kaydetti. Barut, "Altyapısına 3 milyon dolar harcanmış olan ve ülkenin tarımsal ve kırsal kalkınması için yaşamsal işlev ortaya koyan enstitünün, Kırsal Kalkınma Ödeme Ajansı'na yer temini amacıyla kapatılması, Türkiye'ye özgü bir çarpıklık olarak değerlendirilmektedir. Türk tarımı için son derece yanlış olan bu kararın iptali için Ziraat Mühendisleri Odası yargı yoluna başvuracaktır."

(AC-AB-ÖZ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA