Toprağın Ateşle Buluşması - Haberler
Haberi Paylaş

Toprağın Ateşle Buluşması

AA - Haberler | Yerel
Toprağın Ateşle Buluşması

Emrah Yaşar - Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sorkun köyünde yaşayan 350 kişi, el emeği göz nuru çömlek kapların üretiminde, toprağın çıkarılışından ateşte pişirilmesine kadar görev alıyor.

Emrah Yaşar - Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sorkun köyünde yaşayan 350 kişi, el emeği göz nuru çömlek kapların üretiminde, toprağın çıkarılışından ateşte pişirilmesine kadar görev alıyor. Uzun ve zahmetli işlemlerden ortaya çıkan Sorkun çömleği, Türkiye'nin yanı sıra ABD ve birçok Avrupa ülkesinde sofraları süslüyor.

Sorkun Köyü Muhtarı Sezai Yanık, AA muhabirine, Sorkun çömleği yapımının tarihinin ne kadar eskiye dayandığını bilen olmadığını, ancak 700-800 yıllık geçmişi olduğu yönünde rivayetlerin bulunduğunu söyledi.

Kendisi de 70 haneli köyde yaşayan 350 kişi gibi çömlek üreticisi olan Yanık, üretim aşamasını şöyle anlattı:

"Çömleğin hammaddesi toprağı, köy merasından çıkarıyoruz. Buradan elde ettiğimiz iki çeşit toprak var. İkisini karıştırıp elekten geçiriyoruz. Daha sonra da çamurunu karıyoruz. Çamuru 2 gün dinledirdikten sonra elle şekil vererek çömlek, güveç, testi, balık tavası gibi ürünleri yapıyoruz. Topraktan yapılan ürün hazır hale geldiğinde köy çıkışındaki boş alanda pişirme işlemine geçiliyor. Odun ateşinde pişiriliyor. Bir nevi toprağın ateşle dansı başlamış oluyor. Hazırlanan bu ürünler Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. 70 haneli köyde yaşayan 350 kişi bu işten geçiniyor."

Yetişkinlerin yanı sıra okula giden çocukların da boş zamanlarında ailelerine yardım ettiğini anlatan Yanık, "Uzun ve zahmetli işlemlerden ortaya çıkan Sorkun çömleği sofraları süslüyor. Zor ve meşakkatli bir meslek olan ata yadigarı mesleğimizin yok olmaması için çok çaba harcıyoruz. Adeta zamana ve yıllara direniyoruz" dedi.

-"TOPRAK ÜRÜNLER İLGİ ÇEKİYOR"-

Son zamanlarda doğal ürünlerin tercih edilmeye başlandığını, insanların organik meyve ve sebzenin ardından yemeklerini de toprak kaplarda pişirmeyi tercih ettiğini ve bunun da ürünlerine olan talebi artırdığını ifade eden Yanık, şöyle devam etti:

"Ürünlerimizde hiçbir katkı maddesi yok. Hammaddesi toprakla hayat bulan ürünler, insan emeği ve göz nuruyla işlenip halkın hizmetine sunulmaktadır. Doğal olması insanların ilgisini çekiyor. Nesli tükenen kelaynaklar ne kadar önemliyse Sorkun çömleği de o kadar önemlidir. Üretilen ürünlerle sadece köy halkı değil binlerce kişi kazanç sağlıyor. Ancak bazı kişiler yaptığımız ürünlerin sahtesini makinelerle üretip üstelik daha pahalı fiyata satıyorlar. Sahte ürünler maddi açıdan bizi zor durumda bırakıyor. Biz buna karşıyız. Sorkun çömleğini bilen insanlar internetten bize ulaşıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep'ten sadece güveç çömleği almak için gelenler var."

Eskişehir'de düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nda Sorkun çömleğinin tanıtımını yapmak için stant açmak istediklerini, ancak başarılı olamadıklarına belirten Yanık, "Maddi imkanlarımız buna elvermedi. Sorkun çömleğini buraya gelen bilim adamlarına tanıtmayı istiyorduk ama olmadı" dedi.

- ESKİŞEHİR

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500