Toplu Taşımada İlk Elektrikli Otobüs Başkentte

Toplu Taşımada İlk Elektrikli Otobüs Başkentte

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Elektrikli Otobüs" filosu kurmaya hazırlanıyor.

Toplu Taşımada İlk Elektrikli Otobüs Başkentte

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Elektrikli Otobüs" filosu kurmaya hazırlanıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Bir ay deneme yapıp verimini göreceğiz, fiyatlarda anlaşabilirsek bundan sonraki yapmış olduğumuz ihalelerde elektrikli otobüslere geçmeye kesinlikle niyetimiz var" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye'de ilk kez toplu taşımda kullanılacak elektrikli otobüsün Altınpark'ta düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Gökçek, toplantıda yaptığı konuşmada Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak tartışmasız dünyanın en çevreci, en yeşil otobüs filosuna sahip olduklarını vurguladı.

-"ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER YILDA 5 BİN 200 AĞACIN SAĞLADIĞI OKSİJENİN YOK OLMASINI ÖNLÜYOR"-

Şu anda bin 300 doğalgazlı otobüsle dünyada olmayan bir rekoru elde ettiklerinin altını çizen Gökçek şunları kaydetti:

"Yaş açısından, gençlik açısından da en genç olan filo Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Çevreci mücadelemiz devam ederken yeni bir ilk imza atmak için bugün sizlerle burada toplandık. Türkiye'de ilk defa elektrikle çalışan bir otobüsü devreye sokup deneme çalışmalarını yapıp vatandaşımızın teveccühünü de kazandığımız takdirde önümüzdeki dönemde çevreci filomuza elektrikli otobüsleri de kazandırmak istiyoruz. Çevre dostu elektrikli otobüsler yılda 5 bin 200 ağacın sağladığı oksijenin yok olmasını önlüyor. Elektrikli otobüsün aküsü 5 saatte full olabiliyor. Yılda 900 varil petrol tasarrufu ile yakıtta yılda 170 bin lira da tasarruf sağlıyor. Egzoz yok, emisyon yok, gürültü yok, kirlilik yok, sıfır karbon, bol oksijen inşallah Ankara'ya bu otobüsleri kazandırmak istiyoruz."

-"ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER TERCİH EDİLECEK"-

Elektrikli otobüslerin gün geçtikçe fiyatlarının düştüğünü belirten Gökçek, "Elektrikli araçlar; doğalgazlı araçlar veya mazotlu araçlarla fiyat olarak da rekabet ettiği takdirde gerek Ankara'da olsun gerek diğer belediyelerde olsun elektrikli otobüsler tercih edilecektir. Çünkü dünyanın en çevreci otobüsleri bunlar" dedi.

Elektrikli otobüsleri 1 ay boyunca deneyeceklerini, fiyatlarında anlaşma sağlamaları halinde bundan sonra alacakları otobüslerin tamamını doğrudan doğruya elektrikli otobüslerden yana tercih edeceklerini kaydeden Gökçek, şöyle devam etti:

"Pazarlıksız 400 bin EURO diyorlar ama bana kalırsa 100 bin EURO'ya almak isterim. Ancak zaman içinde fiyatların kesinlikle diğerleri ile rekabet edilebilir hale geleceğine inanıyorum. Bundan 2 sene önce yine elektrikli otobüsleri test ettiğimizde 800 bin EURO demişlerdi, inşallah daha aşağı iner. Bizim almış olduğumuz son doğalgazlı otobüsler, solo olanlar 285 bin Euro idi Çok iyi bir pazarlıktan sonra almıştık, bu elektrikli otobüsler 400 bin Euro olduğuna göre biraz daha inecek olursa mutlaka tercih edilir hale gelecektir."-"BİR AY DENEME YAPIP VERİMİNİ GÖRECEĞİZ"-

Gökçek, elektrikli otobüslerin 5 saatte şarj olabildiğine dikkat çekerek "Mesafe olarak da 150-250 km arasında kendisini idare edebiliyormuş. Durduğu son noktada şarj edilebilir olursa mesafe daha da yükselebilir, gün geçtikçe teknoloji de gelişiyor. Pillerin kullanım süreleri daha da artacaktır" dedi.

Gökçek 1 ay süreyle deneme amaçlı olarak getirtilen elektrikli otobüsün Altınpark-Kuğulupark arasında çalışacağını ifade ederek, "Bir ay deneme yapıp verimini göreceğiz, fiyatlarda anlaşabilirsek bundan sonraki yapmış olduğumuz ihalelerde elektrikli otobüslere geçmeye kesinlikle niyetimiz var" açıklamasında bulundu.