Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşma

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşma

Kamuda Çalışan Yaklaşık 320 Bin İşçi Adına Yürütülen Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşmaya Varıldı.

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşma

Kamuda çalışan yaklaşık 320 bin işçi adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk-İş yöneticileriyle Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, işçi ücretlerine 2007 yılı için seyyanen 140 YTL zam yapılmasında mutabakat sağlandığını kaydetti. Şahin, ''Bu, yıllık yüzde 10 oranında bir ücret zammı anlamına denk geliyor'' dedi.

Şahin, 2008'in birinci ve ikinci 6 ayları için yüzde 3'er zam verileceğini, 6'şar aylık dönemlerde enflasyonun yüzde 3'ün üzerinde çıkması durumunda ise enflasyon farkının ödeneceğini belirtti.

Zamdan doğan fark 4 ay içinde ödenecek, sosyal yardımlar da zamlar kadar artırılacak.

Şahin, sosyal yardımların ücret zamları oranında artırılması, brüt çıplak ücreti 900 YTL'nin altında bulunan kamu işçilerine 50 YTL iyileştirme yapılması konusunda da uzlaşma sağlandığını ifade etti.

Şahin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 4. turunda kamu işletmelerindeki toplu iş sözleşmelerine esas olmak üzere bir mutabakat metni imzalayacak noktaya geldiklerini bildirdi.

Şahin, Türk-İş heyetine, müzakere sürecinde gösterdikleri yapıcı ve anlayışlı yaklaşımları dolayısıyla teşekkür etti.

Türk-İş Genel Başkanı Kılıç da imzalanan protokolün 231 kamu işletmesinde çalışan yaklaşık 320 bin işçiyi ilgilendirdiğini hatırlattı.

Düşük ücretlere yapılan artışın oransal olarak yüksek olduğunu ifade eden Kılıç, anlaşmanın işçi performansını artıracağını ve iş barışını sağlayacağını söyledi.

Kılıç, ''Beklentilerimizde istediğimiz noktaya gelinmediğini düşünsek de Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış yapılmıştır'' dedi.

Halen 550 YTL düzeyinde bulunan en düşük işçi ücretinin, yapılan zamla 740 YTL'ye yükseldiğine işaret eden Kılıç, işçi ücretlerine yapılan zammın, oransal olarak yüzde 10 ile yüzde 34.5 arasında değiştiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Şahin de bir soru üzerine, ücret artışlarının kamuya maliyetinin yaklaşık 800 milyon YTL'ye karşılık geldiğini bildirdi.

Açıklamaların ardından, Şahin ve Kılıç protokolü imzaladı.